| Madalin2004 a întrebat:

Buna ziua!
Pot sa trec/vând mașina pe numele mamei mele, daca eu am o amendă de 1500 lei(nu am avut buletinul la mine la volan)?

As vrea sa o trec pe numele mamei, ptc mie mi-au cerut la asigurare 1200 lei pe lună, enorm din punctul meu de vedere. (Motor 2.0 an 2002). Sper ca pe numele mamei sa ajungă 1000 lei pe jumate an

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate transfera dreptul de proprietate la mama, prin vanzare sau donatie.
Inainte de a face asta ar fi bine sa vezi exact cat ar costa asigurarea RCA facuta de mama, s-ar putea sa fie apropiata de asigurarea pentru tine si atunci nu se mai justifica transferul catre ea.

| darrio2007 a răspuns:

Nu ti se cere 1200 pe lună. Nu te mai da rănit.

| Madalin2004 explică (pentru darrio2007):

Atat mi-au cerut
Este prima asigurare pe numele...

| Violleta2022 a răspuns:

Amenda vine intotdeauna soferului, nu propietarului masinii, mai ales daca propietarul nu sofeaza masina sau nu are carnet de conducere.
Deci ce vrei tu nu te ajuta cu nimic, nici macar la asigurare, fiindca nu esti asigura si in caz de accidnet nu esti acoperit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O poti transcrie pe numele ei dar dupa ce achiti amenda.

si calculeaza si tu rca pe 12 luni nu pe 1 luna

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca amenda este recenta, probabil nu a aparut inca la taxe si impozite. Daca are cateva luni sau un an, atunci nu poti sa treci masina pe numele altcuiva. In schimb cred ca poti opta pentru plata amenzii in mai multe rate, si vei obtine "fiscal" inainte sa o achiti pe toata.
Legat de asigurare, nu mai achita pe o luna sau pe 6, ca este mult mai scumpa decat daca achiti 12 luni.
Adica la mine era in jur de 1000 de lei pe 6 luni si 1200 de lei pe 12 luni.

| Madalin2004 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu prea imi permit pe un an!

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Madalin2004):

Tocmai ti-am exemplificat ca poate fi diferenta mica intre una-doua luni si anul intreg.