| yonutyo a întrebat:

Recent am cumparat un telefon sigilat in scopul de a-l revinde ulterior pentru a castiga ceva suplimentar.
Mentionez ca telefonul a fost cumparat de la o persoana de la care am mai luat 7-8 telefoane in trecut tot sigilate si toate au foat ok.
Problema este urmatoarea: Am revandut telefonul si persoana nu a vrut sa verifice telefonul la fata locului spunand ca il cumpara pentru copil si il lasa pe el sa il deschida. Toata bune si frumoase pana mai pe seara cand sunt contactat de acest individ care imi spune ca telefonul care era in cutie are alt IMEI, este codat intr-o anumita retea si are alta culoare.
Acum omul spune ca ar vrea sa imi inapoieze telefonul sau daca nu merge le politie...

Intrebarea mea este urmatoarea:
Ce mi se poate intampla mie avand in vedere ca am fost cumparator de buna credinta si vanzator de buna credinta insistand verificarea telefonului la momentul achizitionarii.
Detin si converstaiile cu persoana de la care am achizitionat eu telefonul ai discutii cu cel care a cumparat telefonul de la mine in care recunoaste ca a refuzat verificarea telefonului la fata locului tocmai pentru a lasa copilul sa il deschida.
Am luat legatura si cu persoana de la care l-am achizitionat eu insa spune ca nu este posibil asa ceva. Ma gandedc doar ca cel care l-a cumparat de la mine a facut schimb cu alt telefon si acum incearca sa dea vina pe mine si imi e frica de ce as putea pati eu. Nu vreau sa fiu implicat in chestii cu dosare penale, sunt tanar, am un job respectabil si vreau sa am viitorul curat de acum inainte.

Multumesc tuturor care pot da un raspuns. O zi buna!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu vrei sa ai probleme penale atunci intelege-te cu cumparatorul sa-ti restituie telefonul si tu sa-i restitui banii.

| dannyel86 a răspuns:

Daca telefonul era sigilat si nu ai putut verifica vizual modelul din interiorul ambalajului, nu poti spune ca cel care a cumparat de la tine minte. S-ar putea sa fie si el de rea-credinta, dar acest risc trebuie sa ti-l asumi tu. Data viitoare gandeste-te sa pui in vanzare doar modele pe care le verifici in prealabil (vizual) sau numai daca se face verificarea la fata locului, pentru a nu mai avea probleme.