| PoenaruAndreea a întrebat:

Bună ziua!
Recent am fost implicată într-un accident rutier. Eu sunt cea vinovată, nu am acordat prioritate. În urma impactului a sosit ambulanța la fața locului, dar nimeni nu a ajuns la spital. Toți am semnat că nu mergem la spital, dar polițistul mi-a deschis dosar penal pentru vătămarea din culpă a unei persoane. A procedat corect?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nici o persoana implicata nu a fost vatamata atunci politistul n-a procedat corect si legal, totul putea fi rezolvat cu o constatare amiabila, in cazul ca masina pe care ai lovit-o necesita vreo reparatie.
Fapta ta era doar contraventie si se va solda doar cu o amenda si suspendarea dreptului de a conduce, cred ca pe 90 de zile.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde. Faptul că ați refuzat transportul la spital nu înseamnă că nu au fost victime. Oricum faptul că nu a fost caz de spitalizare cel mai probabil dosarul penal se va închide cu neurmărire penala.