| maryana5 a întrebat:

Buna ziua.
In urma unui accident rutier, mi s-a deschis dosar penal de vatamare corporala fara ca vreo victima sa ajunga la spital.
Masina a derapat si a distrus un gard. In masina se aflau 4 persoane, inclusiv soferul - subsemnata.
Din cauza impactului, am suferit leziuni mici din cauza cioburilor de la geamuri si ceva zgarieturi.
Au venit vreo 3 ambulante si ne-au consultat, apoi cu totii am semnat ca nu dorim transportul la spital. Nu era cazul.
Cu toate acestea, eu avand alcoolemia zero, am fost dusa pentru probe de sange la cea mai apropiata unitate medicala.
Mi s-a retinut permisul de conducere si mi s-a deschis dosar penal de vatamare corporala, cu toate ca membrii familiei mele au semnat ca nu merg la spital.
Accidentul s-a petrecut pe raza Jud. Dambovita.
Politistii de la rutiera (Bucuresti si Ilfov) nu inteleg de ce mi s-a deschis D.P. - am intrebat, intrucat nimeni nu a dorit sa primeasca ingrijiri medicale la spital. S-au acordat ingrijiri medicale (niste bandaje) in cadrul ambulantei, la fata locului.
Tot politistii de la rutiera mi-au spus ca in Bucuresti nu se procedeaza astfel, in schimb in Dambovita se deschide dosar penal pentru vatamare.

Va rog sa ma ajutati sa inteleg de ce legea se aplica diferit in aceeasi tara, in functie de judet!
Va multumesc

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este un caz singular, uneori legea este interpretata diferit chiar si de instantele de judecata, tocmai de aceea exista recursul in interesul legii, pentru a unifica interpretarea.
In orice caz nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme, nu este vorba de nici o infractiune de vatamare corporala din culpa, pentru asta ar trebui 90 de zile de ingrijiri medicale de persoana, o slutire, pierderea unui organ, etc.
Daca te intelegi cu persoana caruia i-ai rupt gardul nu este nici infractiunea de distrugere.

Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca traim in Romania.
Si asta ne ocupa zilele...

| darrio2007 a răspuns:

Asta nu inseamna ca vei fi acuzată. Repari gardul, iti repari masina si cam atat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă-te polițistă la rutieră. Așa o să înțelegi mai ușor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Unicul singurul care te va putea ajuta sa intelegi este domnul ioandelasal, domnia sa stie exact lege si i ti va explica, ai rabdare sa citeasca si dinsul intrebarea ta si vei primii raspuns te va lămurii dumnealui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este nici-o problema, domnii politisti in cauza vor deschide dosar penal, dosarul va ajunge la procurorul de caz si va fi inchis.
Asta daca nu cumva si cei de mai sus vor fi tot niste imbecili.
S-o fi bagat vreo lege noua si nu stim noi?