| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Bună ziua!
Referitor la acele carduri sociale (pentru combustibili: lemn, cărbune, ori pentru electricitate, gaze, etc.), le-a folosit cineva? Nu sunt foarte sigur în utilizarea lor, adică am ceva neclarități.
Dacă, de exemplu, doresc să cumpăr lemn sau cărbune cu ajutorul acestor carduri (asta m-ar interesa preponderent), cum ar trebui să procedez pentru a beneficia de acei bani/acea reducere?
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Afli informații la telefon 0319966. Nu se poate cumpăra mărfuri lemne sau brichete decât deconta prin posta romana bonul sau chitanță în valoare de până în 700 lei. Doar facturile la energie pot fi plătite direct tot prin posta romana. Termenul până la care se pot deconta sau plăti facturile eliberate este de 1 iunie. Deci dacă dorești să cumperi lemne le cumperi pe banii tai până la 1 iunie și le decontezi prin posta romana prezentând copie de pe card, buletin și factura sau chitanță.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Înțeleg. De asemenea, se pot folosi și pentru achiziționarea de cărbune?
Firma sau persoana de la care achiziționezi combustibilul solid, trebuie să fie înscrisă într-un program anume sau e suficient să se elibereze factură/bon? Știți cum e cu zvonurile și voiam să știu dacă e vreun sâmbure de adevăr.
Totodată, banii se virează prin mandat poștal sau pe loc, odată cu prezentarea documentelor justificative pe care le-ați menționat mai sus?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Sunați la Nr 0319966 și întrebați. Eu am sunat azi și am întrebat doar de brichete de fag eco. Dar de ce folosiți cărbune este toxic. Brichetele sau peletii din rumeguș de lemn sun eco.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Poate o să reconsider părerea față de cărbune, doar că ei "țin" mai mult jarul în focar, pe când lemnele sau substituții acestuia, "trec" repede. O să sun.
Vă mulțumesc!

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

La cea raspuns Anisoara, trebuie sa stii de la cine cumperi, ai grija ca respectivul, sau respectiva firma, magazin sa fie inregistrat la posta sau care se ocupa cu chestia asta.

Mama mi-a spus ca multi au luat teapa, au cumparat de la magazine, depozite, aia nu erau inregistrati, respectivii au spus la lumea, da da acceptam laughing niste pungasi, cum am spus anisoara, tu de fapt platesti cu banii tai ce cumperi, apoi posta iti da inapoi.

Dar posta iti da inapoi in baza unor facturi si a uneo inregistrari a locului de unde cumperi.
Ca urmare acei oameni au cumpafrat pe banii lor si nu o sa le restituie nimeni banii.
Deci magazinul sau firma de la care cumperi trebuie sa se inregistreze la posta.
Cind mergi sa cumperi intreaba daca sunt inregistrati, eventul verifica-i, poti suna sau intreba la posta daca firma X este inregistrata.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru relian):

Cum adică înregistrată la poștă? Poți dezvolta puțin?

| relian a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Exact ce ai spus si tu ca ai auzit zvonuri, ca persoana sau firma trebuie sa fie inregistrata.Sa dezvolt ce? Asa spune regula, firma care vinde ceva anume si omu care cumpara si vrea sa deconteze acei bani prin ce sau dat, aia trebuie sa faca, sa se inregistreze la posta, parca acolo, pentru ca posta se ocupa de treaba asta.
Adica posta nu-ti da tire nici un ban daca tu mergi doara cu bonu, cu factura indiferernt de unde o ai, nu iti da nici un ban.
Nu stiu care este ideea sau de ce au facut asa, dar asa se cere, magazinu, firma care vinde, trebuie sa mearga la posta si sa se inregistreze, banui ca completeaza ceva prin care ei spun ca vind celor care au acele cartele pentru energie.
Deci tu cum am spus inainte sa cumperi intrebi vinzatorul daca firma, magazinul respectiv este inregistrat la posta.
Daca spune ca da, atunci cumperi, eventual poti sa verifici daca spune adevarul.

Nu trebuie tu sa stii nimic mai mult, doar atit intrebi, daca respectvii is inregistrati.
Banui ca statu vrea sa stie care si cum vinde, aia e tot, de ce? Habar nu am si nici nu-s curios.

| Rexul a răspuns:

Exista un aparat care iti scanează cardul și asa trage bani pentru a afla trebuie întâi sa întrebi dacă are acel aparat poți merge la posta unde o sa îți ofere mai multe detalii