| Chiriac_Robert_Andrei_1988 a întrebat:

sotia mea a lucrat cu contract de munca pe perioada determinata 1 an si 3 luni si este gravida si ai in foaie de boala si sefa ei nu ia mai prelungit contractu de munca are voie sa faca asa ceva, mai poate sa intre in prenatal sau post natal multumesc

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazul contractului de munca pe perioada determinata angajatorul nu este obligat sa prelungeasca contractul, ramane la aprecierea si este dreptul lui sa-l prelungeasca sau nu la data expirarii perioadei de angajare.
Conform Codului muncii, citez:
"ART.56. Încetarea de drept a contractului individual de muncă
  (1) Contractul individual de muncă existent încetează de drept:
  i) la data expirării termenului contractului individual de muncă încheiat pe durată determinată;"

| Cristian_Mihaitamcr_1999 a răspuns:

Daca e pe perioada determinata aceea e perioada de lucru la aceea firma/institutie... Daca a depasit perioada nu mai poate sa ii prelungeasc...doar daca vrea sefa... daca nu a depasit poate sa intre in prenatal... daca nu...ai ghinion....a...da...sa va tina casnicia! happy