Întrebare recomandată | okapii a întrebat:

Buna ziua!
Sotul meu avea un imprumut la banca, a platit 70% din suma iar acum a decedat. Mai trebuie sa platesc eu restul?
Nu am pensie, nu am servici, venit 0, la raifasen bank.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu figurezi in contract in calitate de coplatitor sau garant atunci nu trebuie sa platesti tu. Imprumutul nu a fost garantat cun ceva? N-a ramas avere dupa sot?
De altfel cred ca sotul a trebuit sa-si faca asigurare si banca va obtine suma de la societatea de asigurare.

regis
| regis a răspuns:

In mod normal, creditele sunt insotite si de o asigurare de viata cesionata in favoarea bancii, astfel incat in astfel de cazuri societatea de asigurari trebuie sa achite imprumutul.
Bineinteles, trebuie sa mergi la banca cu documentele (nu stiu exact care, cu siguranta insa va fi nevoie de certificatul de deces), unde vei primi toate informatiile necesare.
Cu parere de rau pentru pierderea suferita sad.