| Freshboy10 a întrebat:

Bună ziua, mama mea a decedat și avea o suma frumușică în cont la cec bank, eu nu eram trecut nici secundar, nici principal, am vreo șansă să îi recuperez de la banca?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este nevoie sa faci mostenirea dupa mama la un notar public de la ultimul domiciliu. Nu tu ci notarul public va solicita bancii sa comunice conturile si suma existenta in ele.
Dupa efectuarea procedurii succesorale vei obtine certificat de mostenitor si cu acesta vei merge la banca si sa transferi banii in contul tau si sa inchizi conturile mamei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa dovedesti ca esti unicul mostenitor. https://www.storia.ro/blog/ghid-imobiliar/acte-certificat-mostenitor

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca esti major si faci acte de succeesiune dupa moartea mamei tale.

| Lioana a răspuns:

Cand mergi la notar sa faci succesiunea dupa mama ta, notarul va cere bancii un extras de cont si va trece acea suma in certificatul de mostenitor.
Cu certificatul de mostenitor poti merge la banca sa scoti banii.

| Freshboy10 explică (pentru Lioana):

Pei și cum pot scoate extras dacă mama a decedat?

| Lioana a răspuns (pentru Freshboy10):

Tu nu poti scoate extras. Doar notarul poate. Tu ii spui notarului banca, eventual numarul de cont daca il stii. El are dreptul sa ceara si sa primeasca informatii de la banci.