| Alexandru1990sorin a întrebat:

Buna am un prieten in Italia la arest domiciliar el a fost extrădat din Romania avea de executat o pedeapsa de 4 ani și 10 luni a făcut 3 ani de închisoare și l-au scos pe arest domiciliar am vb cu el și ar dori sa scape sa vina in Romania ce riscă el zice că nu poate primi 2 mandate de extrădare pentru aceiași fapta și că că sa fi extrădat pedeapsa definitiva trebuie sa depășească 3 ani. Nu știu ce sfat sa-i dau. Dumneavoastră ce părere aveți?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Riscă să se considere în România că nerespectarea de către el a condiției de arest la domiciliu să fie considerată evadare. Astfel, va face în România un an și zece luni restante și o pedeapsă suplimentară pentru evadare.

| Yuoia a răspuns:

Daca nu face un an acolo la domiciliu, va face restul plus pedeapsa pentru evadare, in detentie.
Cine spune ca nu poate fi extradat de doua ori? A doua poate fi si pentru evadare. Sfatul meu e sa stea linistit acolo. In Romania nu va umbla liber, chiar daca scapa de extradare. Sau poate ii plac puscariile din Romania?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Yuoia):

Unde ai citit tu ca a evadat?

| Yuoia a răspuns (pentru CodrutElian1990):

De ce nu citesti intrebarea? Intentia de a veni in Romania, este evadare de la locul detentiei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Yuoia):

Am citit intrebarea. El vrea sa vina in Romania, nu sa fuga din Italia ca sa scape de pedeapsa. Daca nu stii sa te exprimi, ce sa-ti fac. Napoleon zicea ca nu este de vina cel care primeste ordinul ca nu-l intelege, ci cel car il da.

| Alexandru1990sorin explică (pentru CodrutElian1990):

Vrea să fuga de la domiciliare aveți dreptate nu am specificat

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Alexandru1990sorin):

Asta este altceva. Orice incalcare a consemnului referitor la arestul la domiciliu duce la arestare. Pentru arestare se emite mandat de arestare international care se executa de interpol.