| CimpoiClaudiu a întrebat:

Buna ziua! Sunt sofer de camion. Cum pot obtine cat mai repede salariul (si diurna) pe luna trecuta daca un coleg a avut accident (cu camionul) si seful spune ca nu are bani din aceasta cauza? Din cele spuse nu are bani cel putin 3-4 luni. E normal sa nu plateasca ceilalti soferi?

Răspuns Câştigător
| EneAndreiTPU a răspuns:

Inainte de toate citeste contractul sa vezi toate specificatiile,
iar in al 2-lea rand nu cred ca este normal acest lucru. El are o data scadenta in care trebuie sa iti bage salariul pentru luna muncita.
Eu daca as fi in situatie, as vorbi cu seful si i-as spus ca am nevoie de salariu fix la data scadenta cand trebuie sa mii bage. Fiindca eu am rate, banci, facturi care imi vor pune restante daca intarzii cu plata. In caz ca nu m-as intelege, as cauta imediat un avocat

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Soferul tau trebuie sa va plateasca la scadenta stabilita in contract.
Daca nu are bani, poate sa ceara imprumut de la banca unde firma are cont.

| mgtow a răspuns:

Face misto de voi, trebuie sa-l dai la itm vei lua salariu si el amenda mare

| RxTx a răspuns:

Daca ai contract de munca mergi la ITM
Daca nu ai contract mergi la ITM

Uite in Anglia daca se întâmplă chestia asta statul oto da tie dublul salariului si il recupereaza el de la angajatorul tau.

Asa că Inspectoratul Teritorial de Munca
Te rezolva țac pac
Cu condiția să le spui că ai anunțat și pe cei de la dicot si dna
Asa pentru ca nu cumva sa se înțeleagă cu patronul tau

Pe urma sa vezi cât de corecți or să fie

| mgtow a răspuns (pentru RxTx):

Poate sai minta la chestia cu diicot si dna, nu cred ca itm trece cu vederea pacturile intre patron si itm

| RxTx a răspuns (pentru mgtow):

Daca anunța pe bune pe cei de la DNA atunci o sa se desfășoare totul in cel mai corect mod cu putință