| CimpoiClaudiu a întrebat:

Buna TPU.
Cum putem obtine cat mai repede salariul (si diurna) pe luna trecuta daca un coleg a avut accident (cu camionul) si seful spune ca nu are bani pentru noi din aceasta cauza? Din cele spuse nu are bani cel putin 3-4 luni. E normal sa nu plateasca ceilalti soferi?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal si nici legal ca patronul sa nu-si plateasca salariatii, chiar avand un asemenea incident in firma.
Pentru plata drepturilor cuvenite, dupa depasirea termenului de plata, puteti reclama la ITM.
Daca nici asa nu se rezolva puteti actiona firma in judecata.

| StripperRaoul a răspuns:

Nuuu la itm trebuie sa zice ti