| OanceaGhita a întrebat:

Buna ziua.

Suntem 4 frati care am mostenit casa parinteasca, fiecare cu cota parte egala obtinuta prin succesiune la notar. Am vrea sa o vindem dar unul din frati nu vrea. Ce e de facut?
Multumesc.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pot fi 3 solutii:
1.Sa va intelegeti, respectiv daca fratele nu vrea sa vanda poate ar vrea sa cumpere partile celorlalti frati.
2.Se poate face partaj, daca casa este fizic partajabila in 2 parti, respectiv o parte a fratelui ce nu vrea sa vanda si cealalta parte compusa din cotele celorlalti 3 frati si apoi acesti pot vinde.
3.Sa va actionati fratele in judecata, desi nu este sigur ca veti castiga procesul.

| Dragobeta a răspuns:

Daca vrea sa o pastreze, sa va plateasca cotele voastre.
Asta este o optiune.
Cea de a doua, mai neplacuta, este sa-l actionati in judecata. Atunci va trebui sa se supuna. Daca nu, casa se va vinde oricum.

| Robert45481 a răspuns:

Nu vindeți casasad)