| anonim_4396 a întrebat:

Buna ziua, suntem 3 frati, parintii nostri au decedat in urma cu 13 ani, respectiv 8 ani, in tot acest timp nu am facut succesiunea si dorim sa o facem acum pentru a vinde casa parinteasca. Va rog sa imi spuneti ce pasi ar trebui de urmat. Mentionez ca suntem trecuti in cartea imobilului. Va multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este simplu: va adresati unui notar public de la ultimul domiciliu al parintilor si solicitati deschiderea procedurii succesorale.
Mergeti cu certificatele de deces si notarul va va spune de ce mai aveti nevoie si va fixa o data pentru dezbaterea succesiunii.
Deschiderea procedurii succesorale o poate solicita oricare dintre frati, indicandu-i si pe ceilalti ca mostenitori.

| anonim3248 a răspuns:

Mergeți toți 3 frați la notariat și faceți succesiunea.