| Matei_Gianina_1970 a întrebat:

Tin sa mentionez ca este o intrebare urgenta! Am un CUIB DE RANDUNELE, atat eu cat si vecina.Noi locuim la etajul 3.De un an s-au mutat niste tarani(scuza-ti expresia) care au venit si ne-au daramat cuibul.Ei s-au autoproclamat administratorii blocului si au inceput sa ne ameninte.Pe langa faptul ca in repetate randuri au lasat muzica electronica la maxim intre orele 11:00-04:00,au strans bani de la fiecare propietar pentru a repara o teava la subsol,care este inca stricata,fiind scurgeri,iar cu banii ramasi au facut in fata blocului un gratar cu bere si,desigur,manele...iar la o sedinta de bloc,femeia,respectiv sotia celui ce s-a mutat sub noi, la etajul 2, a iesit cu o bata(arma alba),cu scopul de a-mi ranii mama,care nu fusese de acord cu destramarea cuibului.Ce pot face, avand toate aceste reclamatii de spus despre ei, pentru a le interzice sa mai destrame si ultimul cuib de pe scara blocului? Tin sa mentionez ca aceste randunele au cuib la noi de 6 ani,eu salvand in fiecare vara, in total, cel putin 4 pui,asa ca nu vreau sa imi fie luat asa ceva! Toti vecinii nostri sunt de acord cu destramarea cuiburilor de frica vecinului, mai putin mama mea. Exista vreun articol in lege pentru protectia animalelor? Va rog, tin mult la ele!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Randunelele nu sunt o specie pe cale de disparitie, astfel ca nu sunt protejate in mod special si n-ai ce face legal daca respectivii distrug cuibul.

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Incearca sa ai o discutie cu ei si inregistreaza-i cu telefonul. Fa reclamatii cand dau muzica noaptea. Daca poti demonstra ca au ucis pasari poti sa-i si dai in judecata conform legii 205/2004, Art. 25
(1) Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda:
a) uciderea animalelor, cu intentie, fara drept;...
Filmeaza-i cand mai ies cu bata. In timp, pot fi linistiti daoar ca trebuie sa va asumati mai multi vecini acesta actiune.

| Matei_Gianina_1970 explică (pentru Salontanul):

Am inteles...Merci pentru informatie! O zi buna!

| Ara997 a răspuns:

Mai bine scapa de cuibul "taranilor "...
de astia nu te protejeaza nimeni, nu "exista" lege pentru ei. au pus stapanire pe bloc prin teroare.

| Matei_Gianina_1970 explică (pentru Ara997):

Adevarat,din pacate...Asta e. sad :/

| nirocino a răspuns:

Cand dau drumul la manele da si tu la maxim AC/DC, sigur o sa le stea micul in gat!happy

| Matei_Gianina_1970 explică (pentru nirocino):

Amuzant raspuns...am facut asta deja! happy tongue

| Matei_Gianina_1970 explică:

Cand am spus,, Exista vreun articol in lege pentru protectia animalelor?'' ma refeream la unul cat mai potrivit pentru situatia mea.