| anonim_4396 a întrebat:

Daca mama vrea sa divorteze de tata cu casa cum se procedeaza? stiu ca totul trebuie impartit dar daca el nu doreste sa vanda casa, ea e obligata sa locuiasca in acelasi imobil? sau va fi obligat sa vanda apartamentul pentru ca banii sa fie impartiti in mod egal?
eu si mama ne-am dori sa facem asta deoarece nu se mai poate continua asa, dar ne e teama ca va trebui sa locuim tot cu el in caz ca nu e de acord(ceea ce e foarte probabil)...mentionez ca am 18 ani, deci poate conta si asta.

3 răspunsuri:
| mishu25mishu a răspuns:

Daca el nu vrea sa vanda imobilul va trebui din pacate sa locuiti cu el. Stiu ca asta e situatia mea de vreo 6-7 ani. Trebuie sa-l convinge-ti sa vrea sa vanda imobilul. In acest caz da se impart banii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Puteti sa scapati de el. dar mama ta trebuie sa mearga la avocat sa ii zica ca ea vrea sa vanda imobilul si el nu.atunci se va intemeia un proces si daca mama ta are suficiente dovezi asupra tatalui tau ea castiga procesul si va vinde casa, iar el va fi obligat prin lege sa semneze. iar mama ta daca castiga poate sa ii bage si daune... si tatal tau va trebui sa ii platesca daunele si atunci poate sa ajunga la un compromis cu tatal tau si nu va mai vinde casa el va pleca iar mama ta ii va da restul de bani.
Tot ce trebuie e ca mama ta sa intemeie un proces asupra tatalui tau, dar ca sa faca asta trebuie sa mearga la avocat si avocatul va va da mai explicatii...si eu am trecut prin chestii dintrastea.
mult succes

| mj a răspuns:

Tu esti majora, deci nu va conta foarte mult asta.
Probabil va fi apreciat pretul imobilului de catre un specialist.
Prima optiune va fi a uni membru al familiei, daca vrea sa platersca aproximativ jumatate din pretul imobilului pentru a ramane cu el.
Daca nu, casa va fi scoasa la licitatie.
Asa se proceda acum cativa ani.
Cunosc un caz asemanator.