| Crissiks12 a întrebat:

Bună ziua TPF, am și eu o întrebare care mă neliniștește!
Sunt elev la liceu și din greșeală mi-am sunat diriginta la 01:00 noaptea (menționez faptul că aveam telefonul in buzunar și când am auzit "bip" am închis), iar dânsa mi-a scăzut un punct la purtare chiar daca i-am spus că a fost din greșeală dar nu mă ia în considerare. Are dreptul să îmi scadă nota dacă nu s-a întâmplat în cadrul liceului?

Răspuns Câştigător
| Ioan489 a răspuns:

Nu are nici un drept sa iti scada nota la purtare exclusiv numai din aceast motiv. Ba chiar este si ridicol ( poate sunt mai multe motive pentru ca-mi vine greu sa cred ). Se pare ca dansa este paralela cu simtul realitati pe mai multe planuri. Tu practic i-ai dat un beep la o ora tarzie, din greseala ( fara un motiv conclusiv malitios ). Acesta nu este un motiv justificat de scazut nota la purtare, fie ca sa imtamplat in cadrul scolii sau in afara acesteia ( mai ales in afara ). Si se pune problema daca angajatorii profesorali ale unei scoli au dreptul de a actiona ca un gardian a ceea ce inseamna comportamentul decent si "cum trebuie" ( cine defineste "cum trebuie"? ) in afara scolii, in viata de zi cu zi, personala a elevului ( trebuie sa duci gunoiul, sa intorci celalat obraz, sa dai buna ziua, sa vorbesti frumos, sa nu te masturbezi cand mananci de exemplu daca esti religios, etc., etc ), si din cate stiu Nu, Nu au dreptul. Au dreptul sa sanctioneze comportamente deviante doar in cadrul scolii. In afara acesteia este alta treaba, si comportamentele cu adevarat deviante sunt mediate de altceva.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In mod normal n-ar trebui s-o faca dar poate face reclamatie la politie si sa spuna ca ai apelat-o dupa ce, verbal, ai amenintat-o ca o omori. Asta este in codul penal si poate sa-ti decada parintii din drepturi si sa te institutionalizeze. Multumeste-te cu atat!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e placa preferata a profesorilor... iti scad un punct la purtare. Doar ca nu au ei atat putere pe cat vor sa arate,

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fă o contestație în scris la Secția de învățământ.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

TPU nu TPF

| Dalmore a răspuns:

N-are, mergi la director.

| Yurisa a răspuns:

Logic ca nu poate sa iti scada nota la purtare laughing

| Alverto a răspuns:

Pai de ce? Nu erați nici la ora, nici în perimetrul de învățământ. nu are voie să îți pună -1 punct, fiindcă asta se numește *abuz de funcție*

| Bogdan70001 a răspuns:

Nu, nu ai nicio punct scazut la purtare. Ca sa se scada, trebuie sa ajungi in consiliul profesoral unde TOTI profesorii trebuie sa fie de acord cu scaderea punctului, iar daca tu esti si un elev bun nimeni nu va fi de acord

Chiar si asa NICI MACAR in consiliun nu poti ajunge fara o fapta intemeiata la scoala.In cel mai rau caz de ia in vizor si va profita de orice ocazie sa iti poata scade un punct.Dar din nou daca profesorii nu vor fi de acord, nu poate scade

| ALEXXXL19 a răspuns:

Asta e absurd. După ore suntem oameni și oameni. Profesori și elevi sunt dor în timpul orelor. Dar na profesori astea se cred cu capu mare.

| AllieAyl a răspuns:

Spune-i sa isi puna telefonul pe silentios daca nu vrea sa fie deranjata noaptea laughing Se pare ca buznarul tau vorbeste orice limba isi doreste laughing) daca stii ce vreau sa zic. Glumesc. Sa vorbeasca parinti tai cu diriginta si daca nu sa mergeti la directiune.