| jemene a întrebat:

TPU!
am o intrebare, am cautat pe net, dar n-am gasit un raspuns care sa ma lamureasca:
cum se calculeaza pensia unui viceprimar ce a avut un singur mandat, in perioada 1992-1996? ...si daca imi explica cineva ce-i cu pensiile speciale?!
multumesc anticipat!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pensia se calculeaza in baza L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, in functie de care felul pensiei (pentru limita de varsta, anticipata, anticipata partiala sau de invaliditate), stagiul de cotizare si salariile avute pe timpul cat a muncit.
Pensiile speciale sunt cele care se acorda unor anumite categorii (parlamentari, militari, politisti, etc) prin legi speciale si nu in baza L.263/2010.