| alinn93 a întrebat:

Bunica mea vrea sa-mi dea un teren + casa cu 3 camere care are o suprafara de 250mp vreau sa stiu cat ma duce cadastru, intabularea si contractul de vanzare-cumparare.
Si as ma vrea sa stiu daca exista o metoda mai putin costisitoare infara de vanzare-cumparare. Multumesc

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca esti minor, nu poti semna un asemenea act. Daca esti major, pentru a-ti face o idee asupra sumei de plata necesara autentificarii unui act de V/C foloseste, orientativ calculatorul de aici:http://notariat-tineretului.net/calculator-taxe-notariale

Daca bunica are si alti mostenitori, este de preferat incheierea unui contract de intretinere( nu donatie, nu testament, nu contract de vanzare cumparare cu clauza de intretinere!).Cat timp traieste bunica, contractul poate sa fie desfiintat in instanta numai de catre partile contractante. Dupa moartea bunicii, contractul poate fi atacat de catre ceilalti mostenitori daca au dovezi care pot convinge instanta ca nu ti-ai indeplinit obligatiile de intretinere asumate prin contract.

| raluk27 a răspuns (pentru alessia5158):

Si daca ar face vanzare simpla, fara nicio clauza, si bunica are mostenitori, unde e problema? Cine ar ataca actul si de ce?
Crede-ma, ca intretinerile se strica de un milion de ori mai usor decat o donatie sau o vanzare.
Pe de alta parte, spui niste mici prostii. Presupunad ca ar incheia un contract de intretinere (intretinere in schimbul casei), bunica moare, nepotul dobandeste proprietatea, deci pa si la revedere. Crezi ca poate veni cineva sa demonstreze ca de fapt nu a intretinut-o bine? In cazul contractului de intretinere, numai creditorul obligatiei de intretinere poate cere rezolutiunea. Si daca bunica moare, ce treaba mai au ceilalti mostenitori?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a calcula costul transmiterii proprietatii este nevoie sa spui valoarea imobilului (teren si casa), totul se calculeaza in functie de aceasta valoare. Daca nu o stii te poti interesa la un notar public, ei au evaluarea la care se calculeaza.
Puteti face un contract de donatie, nu trebuie platit impozitul pe transmiterea dreptului de proprietate, care este de 2% din valoare si poate depasi toate celelalte costuri.
Daca spui valoarea o sa-ti spun costul minim.

| Alecsandruz a răspuns:

Putin mai mult decat iti imaginezi tu (app 30.000 lei cred nu e sigur)

| alinn93 explică:

Vreau sa-mi ziceti preturile daca se poate separat... cat ma costa cadastru cu intabularea si separat actul vanzare cumparare sau o metoda mai ieftina

| alinn93 explică:

Alessia5158. Da bunica mea are 1 singur mostenitor...pai si ce fel de metoda sa fac sa fie mai buna sa nu fie usor de atact?

| alessia5158 a răspuns (pentru alinn93):

Mai sigur este contractul de vanzare cumparare--- dar costa!