| Alexandra181 a întrebat:

Bună ziua TPU, as vrea sa știu si eu ce primește un bărbat adult dacă ma amenința cu moartea și imi spune să-mi fac groapa?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ii faci plangere penala si o poti dovedi atunci va fi cercetat penal si poate fi condamnat pentru infractiunea de amenintare, conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand cunosti sau trebuia sa cunosti datele celui care te-a amenintat.