| Emanulass a întrebat:

Bună ziua Tpu.Cineva care cunoaște bine legile. Vă rog să-mi spuneți dacă cineva mă vorbește de rău, spune lucruri depere mine neadevărate, pot face plângere la poliție?

Răspuns Câştigător
| MotoBlitz a răspuns:

Ai picat din cer sau din stele? Dacă declari la poliție că un camion s-a răsturnat și trebuie un echipaj și o salvare și totul este fals cum se numește băi, deșteptule? Așa e și cu el, lumea zice minciuni și dacă el dovedește contrariul ăla face închisoare pentru fals în declarații publice. Vai de capul tău, comentezi aiurea, dar nici nu știi diferența dintre codul civil și codul penal, nici nu le-ai văzut coperțile rolling on the floor

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plangere penala poti face doar daca te ameninta sau te santajeaza, amenintarea si santajul sunt infractiuni.
In celelalte cazuri poti sa-l dai in judecata pe cale civila, in baza raspunderii delictuale, pentru afectarea dreptului la demnitate sau la propria imagine, dupa caz.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă poți dovedi că acele vorbe ți-au adus un prejudiciu social. Altfel, nu ai șanse. Doar pe vorbe despre vorbe, poliția nu poate face nimic.

| Emanulass explică (pentru sadrian46):

Le-aș putea dovedi dar cu înregistrări telefonice, mesenger, mesaje. Și unele screenshot, ar fi luate în calcul?

| MotoBlitz a răspuns (pentru Emanulass):

Da

| sadrian46 a răspuns (pentru Emanulass):

Ideea este că nu sunt sensibile.Dar cu ce drept mă vorbești/e și dacă ar fi real /e acele lucruri spuse. Ei, aici e problema. Fiecare om are dreptul să vorbească ce vrea, iar poliția nu poate să îi interzică acest drept fiindcă nu există lege pentru asta. Ai dreptul să îți aperi demnitatea și reputația, dacă poți dovedi, că aceste bârfe, calomnii ți-au adus un prejudiciu, că ai pierdut ceva concret, material datorită acestui comportament a lor. Ori asta este foarte greu de dovedit. Doar atunci poți cere să ți se facă dreptate și să ceri despăgubiri pentru paguba produsă. Dacă nu, lumea e plină de tot, de bârfe, zvonuri și rumori.

| DomnulPoliticos a răspuns:

Chiar atât de sensibil ești? laughing

| Emanulass explică (pentru DomnulPoliticos):

Ideea este că nu sunt sensibile.Dar cu ce drept mă vorbești/e și dacă ar fi real /e acele lucruri spuse

| MotoBlitz a răspuns:

Da, se numește fals în declarații publice și se pedepsește cu închisoare sau amendă penală. Dar trebuie să ai o dovadă, poți să pui pe cineva să îl întrebe niște lucruri false despre tine și dacă el afirmă pozitiv, este pasibil de închisoare!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MotoBlitz):

Hai sa nu exageram. Trebuie demonstrat si ca te lezeaza in vreun fel afirmatiile alea. De exemplu una e sa fiu popa si sa afirme unul despre mine ca sunt ateu si homosexual apoi sa fiu dat afara din biserica din cauza asta, si alta e sa manince cacao unul despre mine pe tema asta dar sa nu ma afecteze in nici un mod afirmatiile lui.

| goguPatent a răspuns (pentru MotoBlitz):

Fals în declarații publice? De unde ai scos bazaconia asta?

| MotoBlitz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu știu cum îl afectează pe el, i-am spus ce trebuie să facă dacă vrea să scape de lucrurile astea legal...

| goguPatent a răspuns (pentru MotoBlitz):

Ce prostălău ești. Ai auzit și tu de infracțiunea de fals și uz de fals și nu prea ai înțeles ce înseamnă. Hahahaha. Ce tâmpenii ai inventat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MotoBlitz):

Raspuns total gresit.
In primul rand nu exista infractiunea de fals in declaratii publice.
In al doilea rand infractiunea de fals in declaratii se refera la cu totul alte fapte, conform Codului penal, citez:
"ART.326. Falsul în declaraţii
(1)Declararea necorespunzătoare a adevărului, făcută unei persoane dintre cele prevăzute în art. 175 sau unei unităţi în care aceasta îşi desfăşoară activitatea în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurărilor, declaraţia făcută serveşte la producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită pentru a ascunde existenţa unui risc privind infectarea cu o boală infectocontagioasă, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani sau cu amendă."

| MotoBlitz a răspuns (pentru goguPatent):

Ai picat din cer sau din stele? Dacă declari la poliție că un camion s-a răsturnat și trebuie un echipaj și o salvare și totul este fals cum se numește băi, deșteptule? Așa e și cu el, lumea zice minciuni și dacă el dovedește contrariul ăla face închisoare pentru fals în declarații publice. Vai de capul tău, comentezi aiurea, dar nici nu știi diferența dintre codul civil și codul penal, nici nu le-ai văzut coperțile rolling on the floor