| Fabiana2R a întrebat:

Hei TPU adineaori m-a sunat tatal fostului meu iubit sa ma ameninte ca ma omoara si ca imi omoara si familia, m-a injurat ca la usa cortului, si de neam, de toate cele, a fost mama sa discute cu mama fostului meu prieten sa ajunga la o intelegere dar ei ma acuza pe mine ca eu l-am invatat sa fumeze, sa chiuleasca si sa se drogheze(lucruri complet neadevarate) in concluzie, ce pot face? s-a cam aflat prin zona si imi este super rusine..mama se gandeste sa depuna o plangere la politie (eu locuiesc doar cu ea, ai mei fiind divortati iar familia fostului meu prieten in acelasi bloc cu noi, la vreo doua scari distanta, iar taica-su e un mafiot mai cunoscut prin oras)... daca ar fi sa depuna plangere in ce ar consta ea? cum trebuie depusa? dau funda.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Fabiana,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai. suna tu si spune-i ca nu tu l-ai invatat sincer ci probabil anturajul si ca nu iti plac fumatorii/drogatii etc bagabontii in general

| Fabiana2R explică (pentru anonim_4396):

Am facut asta, dar parintii lui sunt PREA debili si nu inteleg, a iesit un scandal monstru, ai lui o tin pe a lui, ca eu sunt o golanca, desi am 0 absente, doar medii mari si sunt si olimpica, in timp ce copilul lor destept abia trece clasele si e un fumat si jumatate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i mamei tale sa se duca cat mai repede la politie sis a depuna plangere. Nu are niciun drept sa te ameninte.
Plangerea banuiesc ca i se va spune acolo cum trebuie facuta ca nimeni nu s-a nascut invatat.