| Nume6 a întrebat:

Cine mai plateste impozit pe casa, daca parintele a decedat? Sunt obligati mostenitorii sa plateasca acest impozit daca acel pamant, inca nu s-a impartit la niciunul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Plateste impozitul mostenitorul care locuieste in casa respectiva.
De altfel este bine sa se faca procedura succesorala in maximum 2 ani de la decesul proprietarului, altfel mostenitorii vor plati o taxa pe mostenire, care este de 1% din valoarea bunurilor ce compun masa succesorala (totalitatea bunurilor imobile si mobile).

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel care a mpstenit casa ii mosteneste si datoriile.
Asa este legea, mostenitorii au obligatia asta!

| Nume6 explică (pentru Violleta2022):

Da, dar daca nu e nicio succesiune cine plateste impozit?

| Violleta2022 a răspuns:

Vedeti ca aveti obligatia ca in 3 luni de zile sa faceti succesiunea casei. Celalalt parinte si toti copii sunt mostenitori.
Am trecut recent printr-un asemenea proces legal, dupa ce am pierdut tatal si de curand, mama.

| Nume6 explică (pentru Violleta2022):

De unde stiu eu cat trebuie sa platesc taxa mea daca nu s-a facut succesiune?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nume6):

Eu am scris mai sus, ca aveti obligatia legala ca in termen de 3 luni dupa decesul parintelui, sa faceti succesiunea legala si atunci aflati cat are fiecare si cat este de plata pentru taxa de pamant si a casei.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Nume6):

Se plateste in parti egale.
Daca nu faceti succesiunea, primaria poate face demersuri la starea civila pentru a afla cine sunt mostenitorii si emite decizii de imputare, care devin executorii. Prin executor judecatoresc se pune poprire pe venituri sau se face sechestrare de bunuri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ioane e la sat, ai gresit. Tu nu te referi la procedura succesorala (care are 2 parti: deschidera succesiunii si dezbaterea succesiunii), ci la dezbaterea succesorala.
"Taxa de mostenire" se compune din trei parti:
1. Taxa notariala - este taxa care se plateste, indiferent cand este facuta dezbaterea.
2. Impozitul catre stat, care nu se plateste daca dezbaterea este deschisa in timp de un an de la deschiderea succesiunii (care este la data mortii) si se termina pe parcursul a 2 ani.
3. Taxa de cadastru care este mica si este in functie de cate imobile (gospodarii si parcele) au fost in dezbatere si pentru fiecare mostenitor.
3. Taxa de inscriere la cadastru.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Completare.
Taxa se plateste de catre fiecare mostenitor care primeste certificat de mostenitor.

| Iote a răspuns:

Jassmina, de unde ai scos prostia asta ca in 3 luni sunt obligati sa faca succesiunea?

| Iote a răspuns:

Condoleante!
Mostenitorii platesc impozitele.
Chiar daca nu e facuta succesiunea, la Primarie apare ca decedat. Faci o cerere de radiere a parintelui decedat. Si o declaratie cu mostenitorii. Cei de la Primarie stiu ce hartii sa-ti dea de completat. Impozitul se va imparti intre mostenitori.