| LittleRose a întrebat:

Buna ziua TPU! Luna trecuta nu mi-am putut incasa pensia de urmas care vine pe numele mamei mele si cu CNP-ul meu. Mama mea este recasatorita, am depus la Casa de Pensii cerere de schimbare a numelui. Tocmai acesta a fost motivul pentru care nu am putut incasa pensia. Numele de pe cupon era cel al mamei din casatoria anterioara, cu tatal meu. Mi s-a spus ca luna aceasta voi primi si pensia restanta, insa nu am primit decat pensia de luna aceasta. Am mandatul postal care atesta ca nu am incasat pensia pe luna trecuta. Insa toata lumea ridica din umeri si nu da un raspuns concret. Cum as putea incasa si pensia restanta?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Trimite o cerere in acest sens Casei de Pensii Publice din judetul tau, expune situatia si solicita trimiterea pensiei pe luna trecuta. Daca nu ai depus anterior anexeaza si o copie a actului prin care ti-ai schimbat numele de familie (hotararea judecatoreasca, actul administrativ sau notarial, dupa caz).

| LittleRose explică (pentru Ioandelasal):

Am depus o cerere dar a ramas nesolutionata...

| Ioandelasal a răspuns (pentru LittleRose):

Mai insista si spune-le ca, daca nu-ti rezolva situatia, o sa-i reclami la Casa Nationala de Pensii Publice.

| LittleRose explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc frumos :*!