| Anonimafarahaz2 a întrebat:

Buna.
Am o pensie de urmaș care a fost întreruptă din luna Iunie 2021 (deoarece am facut 16 ani) si nu am stiut ca trebuie sa duc adeverinta de la liceu ca imi urmez studiile si abia luna trecuta am dus adeverinta la oficiul de pensii, am completat o cerere si doamna de acolo mi-a zis ca o sa repornească imediat pensia + ca o sa primesc banii si pe lunile pe care le-am pierdut din urma. Intr-o saptamana si cateva zile se face o luna de cand am dus adeverinta si inca nu mi-a venit nici un ban (de obicei pensia o primeam in fiecare luna pe data de 1).
Exista posibiliatatea sa nu mai primesc banii sau pensia nu mai vine in aceeasi data ca inainte data deoarece adeverinta am depus-o pe 12 Ianuarie?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este nici o problema, o sa primesti pensia, probabil mai tarziu.
De ex. eu primesc pensia in cont bancar si se vireaza in data de 13 a fiecarei luni.

Bula
| Bula a răspuns:

La pensia de urmas esti indreptatita pana la varsta de 18 ani + perioada studiilor superioare (facultate), pana la 26 ani.
Daca tu ai depus actele in 12 ianuarie, dosarul tau se va actualiza in termen de max. 45 zile, dupa care vei primi si retroactiv banii (asta inseamna luna candva in februarie-martie).

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Mai citeste:
Primesc necondiționat pensie de urmaș copiii care au vârsta de până la 16 ani.
Copiii între 16 și 26 de ani au dreptul la pensie de urmaș până la data absolvirii studiilor, dacă urmează o formă de învățământ.

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Pana la 18 ani (majorat), NU 16!

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

Citeste legea pensiilor nr.263/2010
Art. 84.
Copiii au dreptul la pensie de urmaş
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;

Eu lucrez cu legea, nu stirile de la radiosant.

| mi25 a răspuns (pentru Bula):

A aparut o alta lege si eu nu o stiu?

| Bula a răspuns (pentru mi25):

Mea culpa!
Am gresit, cer scuze!
Mai demult limita a fost 18 ani (am avut asemenea caz in familie), dar - se pare - legislativul si-a dat pensii suplimentare speciale, din banii economisiti din perioada de varsta 16-18 ani ai copiilor orfani. sad

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai depus o in 12 ianuarie ai de asteptat toata luna asta, si poate se reia plata incepînd cu 1 martie, este vina ta ca nu te a interesat sa ai documentele la zi, vrei bani dar te doare n cr.

| Strwberrs a răspuns:

Nuu! Stai chill. Pensia tot iti vine. Doar poate ca doamna aceeao sa iti dea pensia pe alta data. Raspuns castugator? Mersi!