Întrebare recomandată | SeGe a întrebat:

Buna ziua tuturor! Am o dilema si as vrea sa va prezint urmatoarea situatie:
Facand parte dintr-un oras in care mediul este la fel de periculos (ma refer la mediul social) ca in alte orase am achizitionat un spray lacrimogen. Punandu-l mereu in buzunarul drept al gecii il luam si la scoala, motivatia fiind simpla, la fel de periculos ma simt la scoala ca si in mediul exterior ei; daca ati vazut numeroase cazuri cu dementi care intra in sali de curs si omoara toti copiii, atunci ma credeti. Ulterior vizitam o alta clasa *mentionez ca sunt in clasa a IX-a*, pentru a-mi saluta un prieten, pana cand un coleg de-al acestui prieten m-a prins de gat si a intentionat sa ma dea afara, am iesit singur insa l-am avertizat si atentionat sa nu mai puna mana pe mine. In regula! Dupa cateva zile m-am indreptat pana in tocul usii clasei respective si mi-am salutat ca de obicei amicul, cel care anterior ma agresase a facut o gluma la adresa mea la care am incercat sa trec cu vederea "dandu-i peste gura" sau folosind o expresie indiferenta de genul "ce ma? ce spui? " (cu o tonalitate relativ dispretuitoare). Acesta s-a ridicat din banca si a iesit din clasa lui venind spre mine, eu m-am dus in clasa mea mi-am luat geaca pe mine si am scos spray-ul crezand ca printr-un gest de "a-l speria" voi linistii situatia. Acest gest pe de alta parte l-a facut mai nervos si a "intrat" in mine, ajutat de doi colegi reusind sa il resping. Acest gest a continuat de 2 ori dupa care i-am sugerat sa iasa din clasa si sa se calmeze, l-am condus pana la iesire, acesta insa din tocul usii s-a intors m-a scuipat si si-a luat elan inspre a ma lovi cu pumnul drept. Deabea la acest gest am utilizat spray-ul, insa doar in contextul in care nu am atacat acea persoana nici macar cu un deget, atat doar am incercat sa ameliorez situatia si l-am folosit pe masura ce el avansa spre mine cu si mai multa ura. A cedat intr-un final insa materialul lacrimogen a afectat si clasa, inclusiv pe mine, cativa elevi au mers la cabinetul medical, asistenta respectiva s-a panicat si i-a trimis la un spital ce nu se afla departe. Dupa aceasta scenea spray-ul i-a fost dat directorului. Acesta a chemat politia si pe tatal meu, am reprodus ce am zis mai sus insa in afara de spusele politistului, care cand ne-am urcat in masina mi-a spus "Ai devenit din victima, agresor " (lasandu-mi de inteles ca daca nu erau acei colegi in stadiul de spitalizare nu pateam nimic. Mi s-a aplicat o amenda de 500 RON si astept ca la sfarsitul anului scolar sa mi se dea pedeapsa administrativa. ELEVUL CARE M-A AGRESAT NU DOAR CA NU A PATIT NIMIC, CI DIRECTORUL I-A SPUS SA MEARGA LA POLITIE SA MA RECLAME! Elevului acela i s-a luat declaratie, mie nu, ba mai mult a pus toata clasa acelui elev sa semneze daca sunt de acord sa mi se scada nota la purtare, o singura fata si prietena de-a mea nu a semnat. Am fost trimis la psihopedagogul scolii si se pare ca pe zi ce trece sunt cu atat mai vinovat si mi-e cu atat mai frica! Spuneti-mi va rog, in cazul in care imi dati dreptate, cum pot sa imi apar drepturile si ce pot sa fac in astfel de situatii, nu vreau doar sa "scap" ci vreau ca in legatura cu faptele acestor persoane sa se ia masuri. Multumesc (Anin, elev clasa a IX-a, Roman )

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa o plangere la minister, strange niste semnaturi, daca ai martori care au vazut intreaga scena, poti sa dai in judecata pe directorul scolii. Cred ca cel mai bine e sa te adresezi unui avocat, dar urgent el iti va spune care este situatia si daca ai actionat in legitima aparare.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai gresit de doua ori, savarsind doua abateri disciplinare, o contraventie si o infractiune:
1.Prima abatere disciplinara esteca ai introdus in scoala acel spray, este interzis elevilor, prin regulament, sa introduca asemenea obiecte in scoala.
2.A doua abatere disciplinara, in acelasi timp si contraventie, este ca ai folosit sparay-ul, desi nu se impunea.
3. Lovirea si alte violente este infractiune (art.180 Cod penal), citez:
"ART.180. Lovirea sau alte violenţe
Lovirea sau orice acte de violenţã cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la o lunã la 3 luni sau cu amendã.
Acţiunea penalã se pune în mişcare la plângerea prealabilã a persoanei vãtãmate.
Împãcarea pãrţilor înlãturã rãspunderea penalã."
Te sfatuiesc sa incerci sa te impaci cu respectivul, eventual prin intermediul parintilor. Esti vinovat de peoducerea incidentului si daca scapi numai cu amenda si cu o pedeapsa disciplinara sa fii multumit.

| SeGe explică (pentru Ioandelasal):

Cred ca nu a fost inteles gestul meu...gestul meu a fost de ameliorare a situatiei conflictuale. Nu am ripostat chiar daca de primele 2 ori respectivul m-a atacat, iar la ultima tentativa am folosit acel instrument. Sunt de acord ca prin regulament nu aveam ce sa caut cu spray-ul lacrimogen in scoala, de acord dar, din punct de vedere penal am fost agresat, lovit, si am ripostat inspre autoaparare. Cert este ca justitia romana considera legitima aparare ca fiind aceea in care se riposteaza cu acelasi obiect si in egala masura. Va rog imi puteti explica cum pot face eu asta cand eu am 1.56 m inaltime si 46 kg, iar agresorul are 1.80 cu aproximatie si este solid cca 70 kg?

| Ioandelasal a răspuns (pentru SeGe):

Din ce-ai spus in intrebare rezulta o alta situatie de fapt decat cea pe care ai expus-o acum.
Daca este asa cum spui acum si nu izbutiti sa va intelegeti in mod amiabil poti sa-i faci si tu plangere penala pentru lovire sau alte violente.
Ca a fost sau nu legitima aparare o sa poti dovedi cu martori, daca se ajunge la o cauza penala.
Raman la aceeasi parere, este bine sa rezolvati situatia amiabil.
Si respondentul care-ti spune de plangere contra directorului vorbeste prostii, ce legatura are acesta cu ce ai facut tu si celalalt.

| SeGe explică (pentru Ioandelasal):

Legat la ce a spus respondentul e foarte simplu : directorul incurajeaza si constrange pe agresor sa depuna plangere; fapt care poate intra la manipulare si totodata fapt discriminant pentru cealalta parte din conflict -eu-. Deasemeni actiunile ulterioare ale directorului, faptul ca a pus clasa agresorului sa semneze o declaratie cum ca daca ar fi de acord sa mi se scada nota la purtare, cat si faptul ca a facut acelasi lucru in ce priveste clasa mea, dar si ca i-a luat agresorului declaratie in particular in timp ce mie *dupa ce am parcurs regulamentul scolar* am aflat ca in tot acest timp m-a sanctionat continuu : mustrare in fata clasei, trimitere la psihopedagog, mustrare catre parinte/tutore, AMENINTARE in mod repetat de genul urmator : "iti trag una de te rad pe toti peretii! " + si constrangere a elevilor aflati in stadiu de martori; toate ma fac sa deduc si sa inteleg ca in tot acest eveniment nu partea vatamata si nici vatamatorul nu reprezinta o mare grija, ci chiar persoana care ar trebui sa ma apere, sa impace partile aflate in conflict si sa reprezinte DREPTATE, instiga la o manevra precum cea a lui "suffastar7".

| Ioandelasal a răspuns (pentru SeGe):

Daca-i asa cum spui poti sa-i faci reclamatie.
Nu vad de ce face directorul asa ceva, nu se intreaba clasele daca sa dispuna ori nu o pedeapsa disciplinara sau scaderea notei la purtare, aceste hotarari se iau de catre Consiliul de Administratie sau Consiliul Profesoral.