| anonim_4396 a întrebat:

Un minor de 16 ani se poate muta singura cu prietenul de 17 ani daca parintii nu sunt de acord? Se poate semna un act care sa ateste buna voie a minorului de a se muta? Parintii pot depunde plangere? Ma pot lua fortat acasa? Din cate am inteles după vârsta de 16 ani am un anumit discernământ si pot lua anumite decizii. Cu ai mei nu m-am inteles niciodata, agresiunea verbala este la ordinea zilei, cel putin din partea tatalui. Stiu ce consecinte vin odata cu plecarea de acasa, scoala o s-o continui, prietenul meu lucrează, avem chirie, un venit cu care ne putem descurca. Doresc un răspuns concret, din partea celor care au experiență in domeniu sau stiu legile. Nu am nevoie de morale, stiu ca sunt la o varsta frageda, gandirea poate nu este destul de matura, stiu deja asta. Vreau răspuns strict la intrebarile de mai sus. Mulțumesc!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate muta dar parintii pot solicita, prin instanta de judecata, reintoarcerea minorului la domiciliul lor. Daca obtin hotararea judecatoreasca o pot pune in executare silita, prin intermediul unui executor judecatoresc, acesta poate solicita si concursul politiei daca exista opunere la executare.
N-are nici o relevanta vreun act semnat de minor.
Te sfatuiesc sa nu faci un asemenea pas fara sa te gandesti bine la toate consecintele.

Bula
| Bula a răspuns:

Prietenul tau va implini in curand 18 ani si problema se va schimba in defavoarea lui.
Pana atunci trebuie sa fii primita in locuinta de PARINTII lui, care raspund legal.

Fapta se poate interpreta in multe feluri si poate avea si consecinte pe masura.

Te sfatuiesc sa mai astepti 2 ani pana la majoratul tau, iar daca mai sunteti impreuna, atunci sa te muti la el.
Nu este perioada prea lunga, dar este suficienta sa va cunoasteti mai bine in acest interval.
In plus, ar fi mai indicat sa te ocupi de invatatura in acel timp (este vorba de viitorul si cariera ta! ) si uite-te in jurcum procedeaza altii in concubinaj. Daca veti sta impreuna, va trebui sa va si intretineti, iar pentru banii de cheltuieli trebuie sa munciti. In acel caz veti mai avea putin timp sa petreceti impreuna sau sa inveti, iar cariera ta se va opri la nivelul unei femei de servicii necalificat sau vanzatoare la o tejghea...

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, un minor de 16 ani nu se poate muta cu un alt minor de 17 ani. Minorii nu au drept de decizii si nici de semnatura.
La faza asta, parintii vostrii raspund legal pentru voi.
Iar daca parintii tai nu sunt de acord cu plecarea ta, pot sa actioneze parintii baiatului in judecata si sa te aduca acasa cu forta, asa cum este legal.
Faptul ca vrei sa te muti cu iubitul, nu va convinge nici un judecator ca tu nu te intelegi cu parintii, dimpotriva, comportamentul tau ii va demonstra ca esti un copil rebel, greu de stapanit si nu cred ca va accepta sa fii dat in grija parintilor baiatului.
In ultima instanta, te poate trimite la un Camin de copii, unde vei sta pana la 18 ani, cand esti libera a poti pleca.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca minor nu ai niciun drept sa semnezi nimic care sa ateste nimic.
Si ce vrei tu sa faci e cea mai proasta miscare... cea mai proasta. Daca ala se satura de tine... ramai in curul gol pe strada

| sssssAndrassss a răspuns (pentru suntserios):

Scuze ca intreb, dar esti avocat? din cate stiu de la 16 ani minorii au putere de exercițiu restrânsă, pot incheia anumite acte "mici", ca de exemplu contract de munca.

| RoCkKiD a răspuns:

Conform noului cod civil instanta poate acorda minorului care a implinit varsta de 16 ani capacitatea de exercitiu in 2 situatii.

1. In urma casatoriei
2. In urma unei decizii definitive data de un judecator cum ca minorul (din motive temeinice) doreste sa se emancipeze impicit sa fie anulata autoritatea tutelara.

https://legeaz.net/......nei-fizice

Cu mentiunea ca nu-s avocat iar ce ti-am zis a fost rezultatul lecturarii codului nu prea vad cum te-ar putea obliga sa te reintorci acasa. In cazul in care ai martori cum ca agresiunea verbala este la ordinea zilei nu prea au ce sa iti faca pentru ca in caz de proces ai castiga si vor fi nevoiti sa iti plateasca si daunele si cheltuielile de judecata. In plus politia nu va putea sa intre peste tine in casa si sa te duca la parinti fara un ordin judecatoresc iar daca vin ai tai si te agreseaza ai extra motive sa castigi procesul.

Iti sugerez sa postezi intrebarea asta si pe un forum gen https://www.avocatnet.ro/forum unde oameni cu experienta in domeniu pot raspunde exact.

spor

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu e bine ce faci, asculta-ti parintii si mai stai cu ei 2 ani pentru ca dupa o sa iti para rau, ai timp dupa 18 ani sa faci ce vrei tu.

| Nevroza a răspuns:

O sa ajungi la Acces Direct daca te muti

| sssssAndrassss a răspuns:

Mulțumesc de răspunsuri! Am contactat totuși un avocat si am aflat ce imi doream, faptul ca ei NU POT sa ma ia acasa cu forța. Eventual sa il dea in judecata pe prietenul meu, unde sansele sunt prea slabe ca ei sa castige avand in vedere circumstanțele. Sunt inca sub tutela lor, insa cand m-am mutat in chirie, proprietarul si-a asumat, practic, grija asupra mea

| ElenaSofiaIoana123 a răspuns:

Și eu sunt la fel în situația ta vreau explicare ce putem face