| LaurLAUR266 a întrebat:

Buna ziua. Unde pot depune cerere pentru actele de identitate pierdute? Tatal nu doreste sa ma ia in spatiu din nou, iar mama este decedata.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate pierdute se dfeclara la Serviciul Public Comunitar Local de Evidenta a Populatiei de care apartii si tot de acolo poti obtine o noua carte de identitate.
Nu spui varsta si daca esti inca la studii.
Daca esti inca minor sau la studii tatal tau trebuie sa te intretina, inclusiv sa permita sa stai la domiciliul lui.
Daca ai depasit 18 ani si nu faci studii atunci cauta pe cineva sa te ia in spatiu.

| LaurLAUR266 explică (pentru Ioandelasal):

Nu se poate obtine din oricare oras? Multumesc

| LaurLAUR266 explică (pentru Ioandelasal):

Si certificatul de nastere este pierdut. Vreau sa le obtin din Capitala. Cunoasteti? Este posibil?

| Ioandelasal a răspuns (pentru LaurLAUR266):

Nu se poate. De altfel nici nu exista SPCLEP in fiecare oras.

| Ioandelasal a răspuns (pentru LaurLAUR266):

Este posibil doar daca te-ai nascut si ai obtinut certificatul de nastere in Bucuresti.
Daca nu te-ai nascut in Bucuresti il poti obtine de la starea civila a primariei unitatii teritorial-administrative (municipiu, oras, comuna) in care a fost inregistrata nasterea si care a eliberat certificatul pierdut.