| Molva26 a întrebat:

Buna ziua. Am inchiriat un spatiu comercial, in contract se specifica ca, chiriasul va trece toate utilitatile pe numele sau dar nu doreste sa preia si cheltuielile de la tevile comune de caldura ale blocului. Am anuntat firma care furnizeaza caldura ca am inchiriat spatiul, am atasat contractul de inchiriere iar ei mi-au raspuns ca nu pot face trecerea pe noul proprietar pana nu depune el cerere. Ce pot face in acest caz? Multumesc anticipat.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand chiriasul nu este proprietar, are doar dreptul sa foloseasca spatiul inchiriat, tu ai ramas proprietar.
In al doilea rand in contractul de inchiriere trebuia sa fi prevazut plata tuturor utilitatilor de catre chirias, inclusiv a cheltuielilor comune. Daca nu ai prevazut asta atunci nu este obligat sa plateasca cheltuielile comune.
In al treilea rand doar proprietarul poate incheia contract de furnizare a utilitatilor si apoi sa incaseze de la chirias tot ce a platit.
Acum ai 2 posibilitati:
1.Un act aditional la contractul de inchiriere prin care chiriasul se obliga sa plateasca si cheltuielile comune.
2. Daca chiriasul nu este de acord si tu nu vrei sa le platesti atunci poti demara procedura de reziliere a contractului de inchiriere, incepand cu o notificare scrisa privind rezilierea si un preaviz de 60 de zile.