| mama123 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am fost oprita in circulatie cu o masina nefiind a mea nu am verificat actele masinii si nr. a masini erau exp. de 2 zile. Avand numai cartea mare a masinii si asigurarea nemteasca.Tin sa precizez ca proprietarul masini este plecat din tara din luna ianuarie 2014(unde,nu stiu).Recent am fost contactata telefonic de catre pol.mi-a cerut talonul mic(nemtesc),le-am spus ca nu stiu de unde sa le dau nici nu stiu cum sa iau legatura cu proprietarul masinii, mi-a spus ca numai o copie sa incerc sa fac rost... daca nu reusesc o sa anunte interpolul.Se poate? Nu exista alta modalitate caci vor sa imi incheie dosarul.De ex.-o declaratie pe propria mea raspundere sau altceva.
Ce specifica legea in aceasta situatie?

VA MULTUMESC
DAU FUNDA! laughing))))))

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am raspuns la intrebarea anterioara. Daca nu-mi vezi raspunsul il repet aici:
Legislatia rutiera prevede ca trebuie sa ai asupra ta documentele necesare si ca trebuie sa le prezinti la cererea politiei, de asemenea ca nu poti circula daca masina nu este inmatriculata ori i-a expirat inmatricularea (in cazul inmatricularii provizorii).
Faptele pot constitui 2 contraventii, incadrate in clasa a III-a, amenda fiind de 6-8 puncte-amenda, respectiv de la 510 lei la 680 lei, daca expirarea inmatricularii nu constituie infractiunea prevazuta de Codul penal la art.334, alin.4, citez:
"(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."

3 răspunsuri:
| sosostore a răspuns:

Daca nu dai de proprietar si nu gasesti actele e cam rau pentru tine, pentru ca masina poate fi declarata furata. ar fi bine sa il gaseasca prin interpol. acum depinde ce declara el

| mama123 explică (pentru sosostore):

Dar am actul masini fiind cartea mare care contine detalile ale masini.numai certificatul mic nu este la mine.am tradus cartea mare si le-am dat la pol.asa mi-au spus dansi.va multumesc(nu se poate verifica cu cartea mare a masini daca e furata?).nu dupa seria de indentificare verifica? eu va intreb pentru ca nu stiu e prima oara cand mi se intampla asa ceva;(

| sosostore a răspuns (pentru mama123):

Nu stiu ce sa zic, cel mai bine e sa te duci de luni la politie sa rezolvi cu ei toate problemele, iei toate actele dupa tine si le explici indetaliat cum sta treaba, oricum nu e bine ca ai circulat cu ele expirate si in ziua de azi nu crede nimeni orice ai spune,