| mama123 a întrebat:

va rog sa ma ajutati cu un raspuns.Am fost oprita in circulatie cu o masina nefiind a mea nu am verificat actele masinii si nr. a masini erau exp. de 2 zile. Avand numai cartea mare a masinii si asigurarea nemteasca.Tin sa precizez ca proprietarul masini este plecat din tara din luna ianuarie 2014(unde,nu stiu).Recent am fost contactata telefonic de catre pol.mi-a cerut talonul mic(nemtesc),le-am spus ca nu stiu de unde sa le dau nici nu stiu cum sa iau legatura cu proprietarul masinii, mi-a spus ca numai o copie sa incerc sa fac rost... daca nu reusesc o sa anunte interpolul.Se poate? Nu exista alta modalitate caci vor sa imi incheie dosarul.De ex.-o declaratie pe propria mea raspundere sau altceva.
Ce specifica legea in aceasta situatie?

VA MULTUMESC

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legislatia rutiera prevede ca trebuie sa ai asupra ta documentele necesare si ca trebuie sa le prezinti la cererea politiei, de asemenea ca nu poti circula daca masina nu este inmatriculata ori i-a expirat inmatricularea (in cazul inmatricularii provizorii).
Faptele pot constitui 2 contraventii, incadrate in clasa a III-a, amenda fiind de 6-8 puncte-amenda, respectiv de la 510 lei la 680 lei, daca expirarea inmatricularii nu constituie infractiunea prevazuta de Codul penal la art.334, alin.4, citez:
"(4) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tractarea unei remorci ale cărei plăcuţe cu numărul de înmatriculare sau de înregistrare au fost retrase sau a unui vehicul înmatriculat în alt stat, care nu are drept de circulaţie în România, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă."