| candy8305 a întrebat:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati intr-o problema.
In martie 2019 a murit tatal, ramanand in viata mama, cu cei doi copii. Acum, aprilie 2021, se doreste realizarea succesiunii. Va rog sa-mi spuneti daca avand in vedere starea de urgenta din martie 2020 termenul de 2 ani de la deces mai este valabil pentru plata taxei de 1% sau se prelungeste termenul cu perioada starii de urgenta. Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, termenul de 2 ani, prevazut de Codul fiscal, este valabil si in prezent, trebuia ca procedura succesorala sa fi fost terminata, cu emiterea certificatului de mostenitor de catre notarul public, pana in martie 2021, respectiv in data din martie 2021 corespunzatoare datei decesului din martie 2019.

| CodrutElian1990 a răspuns:

E langa conditia de 2 ani pana la darea solutiei, mai este una: deschiderea dezbaterii succesorale in timp de un an de la deces.