| toshiba13 a întrebat:

Vreau sa merg in Brasov si sunt din Tulcea, am acolo chirie si nu mai pot sa platesc, dar am bagaje si toate lucrurile mele acolo si trebuie sa le iau sa eliberez apartamentul. Pot sa ma pun la drum? O sa am probleme cu filtre si amanezi din cauza ordonantei? Vreau sa stiu daca pot sa merg fara sa am probleme...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Grupul de Comunicare Strategica a raspuns la intrebare asemanatoare si a spus ca se poate, citez:
"Aș dori să părăsesc locuința actuală din jud. X împreună cu prietena mea și să mergem, cu mașina personală, la adresa de domiciliu din buletin, respectiv din jud. Y, deoarece în Jud. X numărul cazurilor de persoane ce au fost confirmate cu COVID-19 este mult mai mare față de cel din Jud. Y. Intenționăm să intrăm în autoizolare la domiciliul din Y, împreună cu familia. Putem face aceasta deplasare?
Răspuns: În Ordonanța Militară numărul 3 nu este prevăzut faptul că cetățenii trebuie să rămână la adresa de domiciliu, ci la o locație indicată de ei, cu respectarea prevederilor legale și a restricțiilor impuse. Astfel, precizăm că este permisă inclusiv deplasarea cu familia în altă zona, dacă persoanele dețin acolo o casă care le oferă condiții mai bune, pentru a rămâne în respectiva localitate."

| toshiba13 explică:

Mentionez ca vreau sa merg sa imi iau lucrurile din Brasov si sa plec efectiv stau 1-2 ore max si ma intorc inapoi in Tulcea, nu vreau sa raman in carantina acolo 14 zile...