| alinn93 a întrebat:

Bunica mea vrea sa-mi dea un teren + casa cu o suprafata de 250MP vreau sa-mi sugerati daca se poate o medota ieftina de a intra in posesia terenului. Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel mai ieftin mod de transmitere a dreptului de proprietate asupra imobilului este contractul de donatie, nu se plateste impozitul pe transmiterea dreptului de proprietate. Acesta este si mai riscant, daca mai sunt mostenitori in afara de tatal sau mama ta.
Du-te la un notar public si o sa afli costul.

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, cea mai "ieftină" soluţie ar fi un Contract de donaţie ( AUTENTIC, întocmit la Notarul public )!

Preţurile diferă de la un cabinet notarial la altul : preferabil să întrebi la 2-4 cabinete şi-l alegi pe cel mai ieftin...

TOTUŞI, există şi dezavantaje/riscuri :
* acesta poate fi atacat de alţi moştenitori ( aşa cum spunea şi @Ioandelasal )
* Actul de donaţie poate fi REVOCAT ( la cererea bunicii ) pentru "ingratitudine" ( şi pentru neexecutarea sarcinii )...

"§2. Revocarea pentru ingratitudine

Cazuri Art. 1.023. – Donația se revocă pentru ingratitudine în următoarele cazuri:
a) dacă donatarul a atentat la viața donatorului, a unei persoane apropiate lui sau, știind că alții intenționează să atenteze, nu l-a înștiințat;
b) dacă donatarul se face vinovat de fapte penale, cruzimi sau injurii grave față de donator;
c) dacă donatarul refuză în mod nejustificat să asigure alimente donatorului ajuns în nevoie, în limita valorii actuale a bunului donat, ținându-se însă seama de starea în care se afla bunul la momentul donației." - SURSA = Noul Cod Civil - Legea Nr. 287/2009*) privind Codul civil a fost republicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, Nr. 505, din 15 iulie 2011

Dacă Contractul de donaţie este cu "clauză ( sarcină ) de întreţinere", atunci poate fi REVOCAT ( la cererea bunicii ) şi pentru neexecutarea sarcinii :

"§3. Revocarea pentru neexecutarea sarcinii

Acțiunile în caz de neexecutare a sarcinii Art. 1.027. - (1) Dacă donatarul nu îndeplinește sarcina la care s-a obligat, donatorul sau succesorii săi în drepturi pot cere fie executarea sarcinii, fie revocarea donației
(2) În cazul în care sarcina a fost stipulată în favoarea unui terț, acesta poate cere numai executarea sarcinii
(3) Dreptul la acțiunea prin care se solicită executarea sarcinii sau revocarea donației se prescrie în termen de 3 ani de la data la care sarcina trebuia executată.

Întinderea obligației de executare Art. 1.028. – Donatarul este ținut să îndeplinească sarcina numai în limita valorii bunului donat, actualizată la data la care sarcina trebuia îndeplinită.

Efecte Art. 1.029. – Când donația este revocată pentru neîndeplinirea sarcinilor, bunul reintră în patrimoniul donatorului liber de orice drepturi constituite între timp asupra lui, sub rezerva dispozițiilor art. 1.648." - SURSA = Noul Cod Civil

Dacă există alţi moştenitori ai bunicii tale, care CONSIDERI că ar dori bunurile respective şi le pot CERE prin atacarea Contractului de donaţie, ar trebui să te "ASIGURI" împotriva acestui aspect, astfel :

În general, cererea ( lor ) de ANULARE a donaţiei se poate face pe motivul că donatoarea "nu era în deplinătatea facultăţilor mintale" la data întocmirii/semnării Contractului de donaţie!

Dovada absenţei/lipsei discernământului se va putea face prin orice mijloc de probă, inclusiv prin martori sau prezumţii.

Deci, ar fi INDICAT ca, ÎNAINTE de a întocmi Contractul de donaţie să mergeţi cu bunica la medic şi să solicitaţi/obţineţi o Adeverinţă că "dânsa se află în deplinătatea facultăţilor mintale".

Toate cele bune.

| luana1980 a răspuns:

Prin donatie s-au cedare de bunuri, daca dansa locuieste in casa pe care vrea sa v-o dea poate face act de cedare si cu clauza ca dvs sa aveti grija de ea