| CostinAlamariu a întrebat:

Ca persoană fizică, pot avea acces la registre civile (nașteri) mai noi de 100 de ani? Dacă da, cum pot proceda să accesez un astfel de document de stare civilă? Mă interesează anul 1925

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti solicita accesul pentru a consulta registrele de stare civila din 1925 dar nu o sa-ti fie aprobat daca nu ai un motiv intemeiat.
In schimb poti cere informatii, bineinteles tot cu un motiv si le vei primi mai usor decat sa-ti aprobe accesul.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu aprobari speciale poti (pentru scop de cercetare sau alt interes justificat).
Depui cerere si astepti raspunsul.

| Catrice a răspuns:

Dacă vrea tanti de la starea civila, poate.