| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Buna ziua, sunt student și beneficiez de pensie de urmaș pana la vârsta de 26 de ani dacă urmez cursurile (facultate). Dacă anul viitor schimb facultatea și automat sunt din nou anul 1 in adeverința de student pe care o depun, mai primesc pensia? Sau trebuie sa fiu anul 2 la aceeași facultate? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Avand in vedere aceste prevederi, care nu fac distinctie in privinta studiilor (prima sau a doua facultate) vei beneficia de pensie de urmas si daca renunti la prima facultate si o faci pe a doua, totul este sa nu depasesti varsta de 26 de ani.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mai primesti pensia de urmas, atata timp cat indeplinesti conditiile de acordare.
Daca schimbi facultatea si ai fost pe loc bugetat la prima atunci vei intra pe loc cu plata sau va trebui sa platesti anul de la prima facultate.
Conform art.142, alin.(6) si urm. din L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„(6) O persoană poate beneficia de finanţare de la buget pentru un singur program de licenţă, pentru un singur program de master şi pentru un singur program de doctorat.
  (6^1) Persoana care a beneficiat gratuit de şcolarizare în cadrul unui program de studii universitare finanţate de la bugetul de stat are, în condiţiile legii, dreptul de a urma un alt program de studii universitare în cadrul aceluiaşi ciclu de studii universitare:
a) în regim cu taxă, dacă instituţia de învăţământ superior de stat organizează programul şi în acest mod;
  b) în regim gratuit, cu finanţare de la bugetul de stat, în condiţiile în care persoana achită contravaloarea serviciilor de şcolarizare de care a beneficiat anterior cu finanţare de la bugetul de stat, integral sau parţial, în cazurile în care programul de studii la care a fost admis este organizat doar cu finanţare integrală de la buget.
  (6^2) Încasarea sumei reprezentând contravaloarea serviciilor de şcolarizare se realizează de către instituţia de învăţământ superior de stat care a asigurat şcolarizarea, aceasta având totodată dreptul de a stabili ca plata efectivă a sumei să se realizeze şi în tranşe/rate. Sumele încasate se fac venit la bugetul de stat.
  (6^3) Cu ocazia înmatriculării persoana prevăzută la alin. (6^1) prezintă dovada că a efectuat/efectuează plata prevăzută la alin. (6^2)."

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, dar primesc pensia și in caz de schimb facultatea și plătesc oricum taxa? Pe net am citit ca scrie ca primesc pana la vârsta de 26 ani sau pana la terminarea studiilor. Și nu înțeleg daca se referă la terminarea facultății actuale din primul an sau terminarea facultății in general chiar daca o schimb. Multumesc

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Ioandelasal):

Am inteles, multumesc mult!

| mi25 a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Doar pana la varsta de 26 de ani, chiar daca studiile depasesc aceasta varsta. Daca le termini mai repede, doar pana la terminarea studiilor.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Conform Legii nr.263/2010, privind pensiile publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Avand in vedere aceste prevederi, care nu fac distinctie in privinta studiilor (prima sau a doua facultate) vei beneficia de pensie de urmas si daca renunti la prima facultate si o faci pe a doua, totul este sa nu depasesti varsta de 26 de ani.