| bnutrino18 a întrebat:

Ca sa pot iesi din tara cu unul din parinte, imi trebuie procura. sunt minora. Pot iesi doar cu buletinul? sau imi trebuie si pasaport?

Răspuns Câştigător
| NevastuicAaA a răspuns:

Ai nevoie de procura de la parintele care nu te insoteste. Poti sa treci doar cu buletin, obligatoriu procura precum ca este de acord ca tu sa parasesti tara.

| raluk27 a răspuns (pentru NevastuicAaA):

Ti se pare ca fata e obiect din moment ce insisti atat pe ideea de procura? Sau macar stii ce e o procura?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de cartea de identitate (daca ai peste 14 ani) sau de pasaport. Mai ai nevoie de o declaratie autentica (nu procura) data de celalat parinte, prin care isi da acordul sa pleci in strainatate si indica drept insotitor major pe parintele cu care mergi.

| BiuL a răspuns:

Pentru tarile UE iti trebuie in principiu doar buletinul, pentru restul tarilor pasaport. Iti trebuie ceva procura gen autentificata la notar de catre parintele care nu vine cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,poti iesi doar cu buletinul, numai in tarile UE.Ai nevoie de declaratia si acordul celuilalt parinte.