| Furnicuta000 a întrebat:

Cam cat ia cineva amenda daca isi deschide frizerie fara sa aiba firma, autorizatii etc? Practic are spatiu amenajat, isi desfasoara activitatea si nu plateste nimic la stat. Sau ce poate sa pateasca?

Nu e vorba de mine, doar ca am vazut multi care fac asa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este vorba de contraventii in cazul expus ci ai comite 2 infractiuni: exercitarea unei activitati fara autorizatie si evaziune fiscala si ai putea fi condamnata la inchisoare sau amenda penala.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu stim, dar daca tu ai vazut persoane care fac asa intreaba i pe ei.

| Furnicuta000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cum ar fi sa ma duc sa ii intreb laughing daca vor fi controlati vor da vina pe mine ca i-am reclamat

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Depinde de ce autoritate este depistat, controlat si amendat.
Poate fi verificat de reprezentanti ai primariei, adica de politia locala, care mai mult discuta, impun inchiderea si aplica o sanctiune care poate fi de 300, 500 sau vreo 2000 de lei. Depinde de atitudinea persoanelor la fata locului.
Daca ajunge sa fie controlat de ANAF, e nasol. Intra la evaziune fiscala.
Daca il reclama o persoana la toate autoritatile competente simultan, ajunge la dosar penal. La usa vor veni: politia (aia MAI, nu locala), DSP (pentru ca i-ar trebui aviz de la ei) si ANAF.

| Wr3nch a răspuns:

Depinde de la caz la caz, in functie de cat profit a facut, de cand a inceput, ce reguli sanitare incalca sau nu, etc.

| gabicoo a răspuns:

Dacă e la tine în mușuroi te privește și pe tine furnicutzo!

| Furnicuta000 explică (pentru gabicoo):

E intr-un musuroi vecin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și primăria cum de a luat la cunoștiință până acum?

| Furnicuta000 explică (pentru anonim_4396):

Nu stiu, probabil ii tunde si pe aia de la primarie si de la politie laughing

| Alex32243 a răspuns:

Amenzile ca persoana fizica sunt foarte mici.
Dupa prima amenda deschide-ti un ii sau pfa.