| magma8 a întrebat:

Camin sau chirie apartament/garsoniera?
Am terminat liceul si nu stiu unde sa stau la facultate.M-am gandit la pro si contra la amand2 optiuni si nu stiu ce sa ma decid.
>CamintongueROdezvoltare sociala,petrecere continuua?,prieteni noi/CONTRA:certuri intre colegi de camera,furturi, batai
>CazaretongueROpot sa fac ce vreau si stiu ca lucrurile imi sunt in siguranta/CONTRA:nu o sa-mi fac asa de multe relatii

Răspuns Câştigător
| CristianaMaria a răspuns:

Nu e chiar asa cum crezi tu.caminul meu de doi e super linistit, eu aud de afara cand deschid geamul si nu se aud drifturi nici urlete ci cum rad si vorbesc ei.e foarte frumos.nu sunt toti psihopati, nu ai de ce sa generalizezi nu e chiar asa cum spui tu.sunt si nebuni, da care urla si se petrec dar nu e la ordinea zilei asta si in niciun caz in toate caminele.caminele de medicina chiar sunt ok, la vest si poli ce e mai mare nebunia dar toti se distreaza, suntem tineri.are timp si de lucru si de stat moroconas in casa cat vrea mai tarziu

7 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Camin doar daca e unul privat, la caminele publice e de c*cat (au doar cate 1 maxim 2 bai pe etaj, deci nu cred ca o sa iti placa) nu te duce

| CristianaMaria a răspuns:

Eu sunt al doilea an deja la facultate si tau la camin.Sa nu faci greseala sa iti iei chirie.In camin e distractie, e mediul ala tineresc unde e plin de studenti, distractii, petreceri, va ajutati unii pe altii, pff cate si mai cate.In chirie vei sta izolat de lume, e si pretul mai ridicat si pierzi farmecul studentiei.Am preteni care au terminat si imi tot spun ca regreta ca nu au avut sansa sa stea la camine pentru ca aveau apratamente proprii in oras sau stateau in chirie.Cand stau in camera si ii aud de afara cum rad,cum se ditreaza,cand ies si e plina alea ca la mare de studenti,de terase pline,de cluburi,de baieti care stau la terase si ula ca nebunii la meciuri parca mi se umple inima de bucurie laughing. E foarte frumos,aici ai sansa sa cunosti lume noua, studenti din toate partile, sa stai cu ei in foisor sau pe bancute pana noaptea tarziu, sa dati petreceri in camine. Sfatul meu e clar sa stai la camin si daca nu esti sigur, macar stai primul an sa vezi cum e si daca nu iti place chirii se gasesc oricand, ai timp.Chiar si din semestrul doi.In legatura cu camin, eu stau in camin de doi, e boierime, mai ales daca te si intelegi cu persoana cu care stai.Nu e chiar asa rau.Am si colege care stau cate 4-5 dar mereu, aproape intotdeauna multi pleaca, nu prea stau pentru ca isi faci iubiti/iubite si dorm la ei.Toti pe care ii stiu din camerele de 4-5 raman maxim 3. Unii nu frecventeaza faculta, altii stau la partenerul celalalt acasa.Nu rata sansa asta! in chirie poti sta toata viata dar e plictistor si izolat de lume.Nu risca sa regreti la final ca nu ai incercat macar.Pentru orice nelamurire, te astept cu intrebari daca vrei sa mai stii una alta.Pana atunci, gandeste-te bine!

| magma8 explică (pentru CristianaMaria):

In legatura cu furturile.De exemplu, eu am un laptop destul de scump care m-ar prinde de ajutor foarte mult la facultate si nu-s asa sigur ca as vrea sa-l las in camera daca o sa am mai mult de 2 colegi de camera.In istoria ta ai experimentat vreodata ceva de genul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| CristianaMaria a răspuns (pentru magma8):

Da.colega de langa camera mea a cumparat un lant si un lacat si isi baga acolo lucrurile de valoare si incuie.Nimic nu e imposibil.si eu imi las lucrurile pe vara acolo si am incuit dulapul cu lacatul.nimeni nu se baga sa iti ia nimic, e totul ok happy. daca nu, poti sa iti iei un dulapior mic tip cutie cu cheita, ca un seif.si din astea mai au prieteni dar noi iesim din camere si fara sa le incuiem, la mine e ok.depinde cum e caminul in care ajungi si tu

| CristianaMaria a răspuns (pentru 20000mAh):

Nu e chiar asa cum crezi tu.caminul meu de doi e super linistit, eu aud de afara cand deschid geamul si nu se aud drifturi nici urlete ci cum rad si vorbesc ei.e foarte frumos.nu sunt toti psihopati, nu ai de ce sa generalizezi nu e chiar asa cum spui tu.sunt si nebuni, da care urla si se petrec dar nu e la ordinea zilei asta si in niciun caz in toate caminele.caminele de medicina chiar sunt ok, la vest si poli ce e mai mare nebunia dar toti se distreaza, suntem tineri.are timp si de lucru si de stat moroconas in casa cat vrea mai tarziu

Răspuns utilizator avertizat
| NeculaiBogdan1212 a răspuns:

Mai bine stai cu chirie. la camin ti se pot face multe farse in somn etc. nu o sa iti convina poate cu cine stai in camera. asa ca este mai bine sa stai cu o prietena/prieten la apartament sau garsonirea sau ba chiar si singur/a. prietenii si relatiile ti le poti face la facultate sau prin alti preiteni. sper ca te.am ajutat... Funda?