| anonim_4396 a întrebat:

Cand achizitionezi o arma legal, cu toate actele etc gloantele sunt adevarate? Sau din cauciuc?

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pai intai trebuie sa ai peste 18 ani. Iti iei permisul si apoi poti vorbi de cumparare.
Uite legea: http://www.politiaromana.ro/compartimentul_arme.htm

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Nu ma interesa sa achizitonez. cel putin nu in urmatoarele luni, dar eram curios daca munitia e rreala.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Permisul pentru arma cu glont se da mai greu. Eu am fost militar si tot n-as avea curajul sa incerc pentru ca se dau mai mult la demnitari, justitie si alte categorii speciale. Poti sa-ti iei pentru arma cu bila sau gaz. Ala se ia mai usor. Din ala am si eu dar nu-l folosesc.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Daca as lua vreodata as lua doar ca sa ma apar, nu sa ma dau mare cocalar cum am vazut multi. dar astea cu bile sau aer comprimat parca, sunt bune de ceva?
adica vine unu cu "cutit la mine, si daca il impus il doare, fuge sau nu e mare scofala?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

La cele cu bile il doare si daca esti la 2-3 metri ii faci si o rana urata. La cele cu gaz trebuie sa le folosesti cu multa atentie ca daca vine gazul spre tine ai zbarcit-o. Ideea este ca, potrivit legii, n-ai voie sa o folosesti in public (daca sunt alte persoane in jur).

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Inteleg, dar la ce te referi cand zici, nul folosesti. ca nu-l iei cu tine sau ce?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti sa-l iei dar daca il scoti in public risti sa fii condamnat. El se transporta numai ascuns sau in huse speciale.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Aha, deci daca il iau cand merg ziua pe strada, si il port in husa sub bluza nu e nici o problema---

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da. Daca il scoti te-ai ars.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Daca il scot fara motiv bun nu? ca sa inteleg laughing. daca e un handicapat in tren (ex) si el ameninta pe cineva ssau pe mine si ii zic sa plece si ma ataca, si l impusc mai am probleme dupa?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Aci depinde si de procuror. Daca se cerceteaza cazul si zice ca e legitima aprare te-ai scos. Daca este unul care face numai rau ai incurcat-o.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Stai sa inteleg. daca e unu care o ameninta pe alta, cu cutit etc, si eu dupa ce il avertizez si el continuna, il impusc in picior sa zic, tot eu o bulesc?

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

S-ar putea. Ti-am spus. Depinde de procurorul care cerceteaza cazul. Si in exemplul dat nici macar nu este autoaparare.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Mersi mult de ajutor!

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

De fapt mai e ceva, pai vara cand lumea e in tricou cum naiba poti sa il tii la tine? tii husa aia direct pe piele sau ce? laughing asta si gata

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Il duci in husa. Iti iei o borseta. Ce vrei sa faci?

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Eram doar curios, nimic mai mult happy. mersi de ajutor inca odata.

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Oricand cu placere.