| neanicu a întrebat:

Cand are loc recensamantul populatiei, de ce o mare parte a etniei rrome, prefera sa se declare romani? le e rusine, inseamna, cu etnia lor?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Posibil sa le fie rusine. Dar din moment ce se declara romani, inseamna ca nu se mai simt ca apartinand altei etnii, ori asta conteaza cel mai mult, nu arborele genealogic.
Un exemplu care mi-a venit in minte atunci cand am citit intrebarea este al unui baiat casatorit cu o fosta vecina de-a mea, emigrata in Germania. Cand au venit in tara, ea mi l-a prezentat ca fiind italian, la care el a replicat imediat: "nu, parintii mei sunt italieni, eu sunt nascut si crescut in Germania, deci sunt german".

Elianna
| Elianna a răspuns:

Probabil ca si asta, dar cred ca vor sa se asimileze si sa nu mai fie batjocoriti! Si chiar daca sunt rromi, tot romani sunt.Eu am cunoscut pe cineva care a emigrat in Germania acum 20 ani si nu spunea acolo ca e roman, ci polonez! Trage si tu ce concluzie vrei! Cui ii e rusine si de ce!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil le este teama sa nu fie refuzati.Stai linistit, mai sunt si unii care se mandresc ca sunt rromi.

| GrigoreVarlam a răspuns:

De ce se decalara romani >? Pai ce ei nu sunt romani straight face >? e ceva normal, nu le e rusine zic eu... intreaba tu un roman (rrom) in fata bai nene esti rrom? sa vezi ca raspunde AFIRMATIV, daca vorbim de recensamant doar al etniilor fiecare raspunde ce vrea asta nu o sa stim niciodata (fiecare cu gandirea lui/ei ) BAFTA!

| Lorena_9823 a răspuns:

Da.De obicei fac asta pentru ca noi romanii lui peste suntem cu prejudecati si ni se pare ca daca sunt rromi sunt automat si hoti si sunt murdarii etc.Eu cunosc persoane in aceasta situatie...sad