| Bor235 a întrebat:

As avea o intrebare legata de permisul auto. Am avut permisul de conducere din Decembrie 2011 pana in August 2012, cand a fost retinut, dar anulat doar in Septembrie 2013. Eu acum, dupa redobandire, mai trebuie sa conduc ca si incepator sub semnele si legislatia respectiva? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Permisul fiind anulat va trebui sa sustii iarasi examinarea pentru obtinerea unui nou permis de conducere si atunci trebuie sa porti si semnele de incepator timp de 1 an de la data obtinerii.
Conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
ART.149.(1) Conducătorul de autovehicul sau de tramvai cu o vechime mai mica de un an de la data obţinerii permisului de conducere are obligaţia de a aplica semnul distinctiv..."