| PermisAuto a întrebat:

In urma unui episod psihotic acut,mi-a fost retras permisul de conducere, pana la tratarea problemelor.Care este procedura de redobandire a permisului auto? A mai trecut cineva prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti trebuie o noua reexaminare psihiatrica, dupa ce ai facut intai terapia si tratamentul recomandat de medic, ca sa se constate vindecarea sau imbunatatirea conditiilor, ca altfel nu esti apt sa poti sofa si nu ti se va elibera permisul.

| Donsavas a răspuns:

Întâi rezolva ti problemele medicale, mergi la un medic psihiatru si trateaza te sau la un psihoterapeut. Nu poti conduce având asemenea probleme. Stiu ca e greu fără permis dar e mai greu să fi bolnav si netratat.

| PermisAuto explică (pentru Donsavas):

Presupunand ca problemele au fost tratate, ma intereseaza procedura de redobandire a permisului.

| Donsavas a răspuns (pentru PermisAuto):

Intreaba la categoria legislație

| Yuoia a răspuns:

"Presupunand ca problemele au fost tratate", vei fi reexaminat ca la inceput, inclusiv testul psihologic. Mai ales asta, pentru ca problemele tale au fost "urma unui episod psihotic acut".