| alexandradlr a întrebat:

Când se termina frate inflația și revin preturile la normal, dispare corupția și o sa o ducă și romanul de rand mai bine? Când vor fi legile exacte și corecte? Cât mai trăim asa ca deja 30 de ani s-au pierdut degeaba!

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La anul si la multi ani.
Sigur ca sper ca situatia se va imbunatati, respectiv inflatia si coruptia o sa scada iar legile vor fi mai bune, desi nu atat sunt rele ci aplicarea lor scartie.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu cred ca se va termina vreodata cu inflatia

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inflația nu se termină niciodată. Maxim poate scădea prin niste politici economice naționale și mondiale complexe și după ce nu vor mai exista evenimte precum pandemii sau războaie care sa complice economia.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. și 2. Niciodată. Românul de rând nu din cauza lor nu o duce mai bine.

| relian a răspuns:

Cind? Cind populaqtia o sa scada f mult.Cu cit populatia globului creste cu atit totu se duce de ripa.
Cu cit is mai multi oamenii cu atit coruptia, prostia, nesimtirea, tilharia, si etc or sa fie in floare.
Deci nu te astepta ca o sa fie mai bine, asteaptate ca o sa vina vremuri si mai grele decat vezi acum.

| Brizbriz a răspuns:

"acum 8 ore | alexandradlr a întrebat:
Când se termina frate inflația și revin preturile la normal, dispare corupția și o sa o ducă și romanul de rand mai bine? Când vor fi legile exacte și corecte? Cât mai trăim asa ca deja 30 de ani s-au pierdut degeaba!"

evident, EVIDENT
E V I D E N T
dupa ce mori si ajungi in rai

pana atunci, utopia de care spui tu e ABSOLUT IMPOSIBILA... PRETUTINDENI
muuuuuult prea multa lacomie si mai ales... LENE

| timidu89 a răspuns:

Never ever...

| MihaiSpeedster a răspuns:

Atunci când nu mai mergem la proteste ca să facem mișto de mustața lu’ Liviu, sau de gramatia lu’ Veorica, sau de statura lui Boc. Atunci când nu mai mergem la protest doar ca să contribuim la numărul de luminițe. Când vom merge și vom striga cu furie, să tremure geamurile palatului, să simtă șobolanii dinăuntru furia, nu caterinca, atunci va fi mai bine. Când vom protesta nu doar în fața Guvernului, ci și la sediul SRI, SIE, și alte sedii de mafii statale. Când vom ieși la vot în masă, și vom vota numai independenți, ca să spargem găștile politice transpartinice, atunci vor înțelege ca trebuie să facă treabă, altfel și-o su… Pardon. Și-o suspenda. Cariera politică adică. Până atunci, rămânem proștii lor.

| MorcovMajestic a răspuns:

Niciodata

Răspuns utilizator avertizat
| Gabriel010 a răspuns:

"Dispare coruptia" - din pacate, aproape imposibil. Nu cunosc vreun stat in care sa nu existe coruptie ( sa fie abolita coruptia), ideea e sa fie diminuata aceasta. Oricum in Romania e greu rau "da tot", coruptia e inradacinata mai ales la nivelurile inalte.
Referitor la probabilitatea ca "romanul sa o duca mai bine, legile sa fie exacte si corecte, preturile sa revina la normal" e greu de oferit o previziune. Din pacate, in anii ce o sa vina cred ca sunt sanse mici sa se schimbe situatia. Are o mica legatura si cauzele externe ( razboiul, incalzirea climatica samd) insa aceasta legatura e AMPLIFICATA de principalul rau, conducerea tarii. E amplificata la un nivel exagerat. Mereu cand exista o cauza externa, acestia o folosesc drept pretext pentru a justifica situatia proasta din tara, asta doar ca sa isi pastreze propriul confort. Asta e conducerea, corupta si ticalosita. Probabil ca si "romanul de rand" o fi de vina ca nu se implica civic, voteaza mereu aceleasi partide in loc sa creeze ei altele noi si credibile. Dar greu ca omul sa voteze alte partide in afara de cele vechi, asta e bine inradacinata in gandirea omului. Cam aici e cauza problemei.