| Octavian199 a întrebat:

Credeti ca Guvernul si romanul e responsabil pentru inflatia din Romania?

19 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, de vină este sistemul economic financiar capitalist, care generează automat inflație, dacă vrei dezvoltare economică.
Acum ți-am spus la revedere. Te ignor, până mai pui întrebări doar să te afli în treabă.

| laSoledad a răspuns (pentru sadrian46):

Ce incerca @sadrian46 sa spuna este ca exista 2 sesnuri ale cuvantului inflatie. Un sens bun si unul rau. Primul sens al cuvantului inflatie este atunci cand cresc preturile, datorita unei cresteri sanatoase a productiei. Producatorii dintr-o tara produc si vand tot mai bine, se inoveaza, se construieste, se vinde se cumpara, comertul e in floare. Exista cerere pe piata pentru bunuri si servicii, deci producatorii si comerciantii isi permit sa creasca preturile intr-un mod firesc. Asta inseamna cresterea economica pana la urma. Cand au crescut volumul si valoarea productie, e evident ca si preturile vor creste si asta e un mod sanatos de crestere economica (din cresterea preturilor bazata pe valoare, cresc veniturile producatorilor, comerciantilor si statului; intr-un final creste PIB-ul).

Al doilea sens negativ al inflatiei este atunci cand se pompeaza pe piata o cantitate de bani dinspre Guvern, ceea ce duce la marirea preturilor fara o marire a volumului si valorii productiei, ca in primul caz. Fiind mai multi bani pe piata, acest exces conduce la cresterea consumului. Gandeste-te si tu: ce fac oamenii cand au mai multi bani? Consuma. Asta se traduce in economie ca o crestere a cererii pe piata. Ce fac comerciantii cand creste cererea de bunuri si servicii? Cresc si ei preturile. Insa nu le cresc intr-un mod real datorat cresterii valorii sau a volumului productiei lor. Nu. Ele nu s-au schimnat deloc, doar preturile au crescut. Acesta este sensul negativ al inflatiei. Desi creste PIB-ul (datorita cresterii consumului), aceasta crestere nu e bazata pe o crestere sanatoasa de plus valoare.
De aceea, multi economisti in prezent isi pun urmatoarea intrebare in cercetarile lor: Cat la suta din inflatia unei tari e datorata unei cresteri sanatoase de valoare si de volum a productiei si cat la suta din inflatie e cauzata de infuzia de bani pe piata? E o intrebare grea, la care nu se poate raspunde cu exactitate, insa se observa foarte usor ca in orice tara infuzia de bani pe piata de catre guverne se intampla mai des si mai rapid decat cresterea in valoare a bunurilor si srrviciilor de pe piata unei tari.

Prin definitia puterii de cumparare, ea inseamna ce cantitate de bunuri poti cumpara cu o unitate din moneda nationala. Cu cat moneda e mai puternica, poti cumpara mai multe bunuri cu banii pe care ii ai. Iar cu cat e mai slabit de inflatie leul, cu atat mai putine bunuri poti cumpara cu aceeasi bani pe care ii aveai acum un an. Referitor la intrebarea ta, daca guvernul e responsabil de inflatia din Romania, in sensul ei negativ - de depreciere a leului, da este implicat si responsabil de ea, prin politicile fiscal-bugetare pe care le-a implementat de cand e la guvernare. Exemplu: tiparirea de bani, indatorarea la dobanzi nesimtite, influzia de surplus de bani pe piata prin cresterea anumitor venituri a dus la cresterea consumului (mai ales din import). Consumul crescut a dus la cresterea preturilor, insa o crestere nebazata pe dezvoltarea sanatoasa a productiei sau a volumului ei in Romania. Asta inseamna bani aruncati pe piata fara fundament economic. Ceea ce duce la inflatie in sensul ei negativ. Inflatia in sensul ei pozitiv e tot mai mica comparativ cu cealalta. Astea-s chestiuni ce tin evident si de guvern, prin pârghiile fiscal bugetare pe care le are. Un guvern ori are o politica economica restrictionista, ori are o politica economica expansiva, ceea ce creste inflatia. Dar inflatia e un lucru rau doar atunci cand cresterea preturilor e una nefondata. Nebazata in realitate pe cresterea valorii bunurilor vandute.

| Octavian199 explică (pentru laSoledad):

E doar un copil cu iq 20, se baga in seama si tot el ma ignora rolling on the floor

| Octavian199 explică:

Sunt*

| Octavian199 explică:

Amuzant, sadrian46, crezi ca daca ma ignori nu mai pot pune intrebari? Copile, tu te bagi in seama. cu mine rolling on the floorPlus ca te ignori si tu rolling on the floorMai rar oameni care se ignora singuri rolling on the floor

| Octavian199 explică:

Minte de de copil.Cum sa zici asta? 'Te ignor, până mai pui întrebări doar să te afli în treabă.'

| laSoledad a răspuns:

Ce incerca @sadrian46 sa spuna este ca exista doua sensuri ale cuvantului inflatie. Un sens bun si unul rau. Primul sens al cuvantului inflatie este atunci cand cresc preturile, datorita unei cresteri sanatoase a productiei. Producatorii dintr-o tara produc si vand tot mai bine, se inoveaza, se construieste, se vinde se cumpara, comertul e in floare. Exista cerere pe piata pentru bunuri si servicii, deci producatorii si comerciantii isi permit sa creasca preturile intr-un mod firesc. Asta inseamna cresterea economica pana la urma. Cand au crescut volumul si valoarea productie, e evident ca si preturile vor creste si asta e un mod sanatos de crestere economica (din cresterea preturilor bazata pe valoare, cresc veniturile producatorilor, comerciantilor si statului; intr-un final creste PIB-ul).

Al doilea sens negativ al inflatiei este atunci cand se pompeaza pe piata o cantitate de bani dinspre Guvern, ceea ce duce la marirea preturilor fara o marire a volumului si valorii productiei, ca in primul caz. Fiind mai multi bani pe piata, acest exces conduce la cresterea consumului. Gandeste-te si tu: ce fac oamenii cand au mai multi bani? Consuma. Asta se traduce in economie ca o crestere a cererii pe piata. Ce fac comerciantii cand creste cererea de bunuri si servicii? Cresc si ei preturile. Insa nu le cresc intr-un mod real datorat cresterii valorii sau a volumului productiei lor. Nu. Ele nu s-au schimnat deloc, doar preturile au crescut. Acesta este sensul negativ al inflatiei. Desi creste PIB-ul (datorita cresterii consumului), aceasta crestere nu e bazata pe o crestere sanatoasa de plus valoare.
De aceea, multi economisti in prezent isi pun urmatoarea intrebare in cercetarile lor: Cat la suta din inflatia unei tari e datorata unei cresteri sanatoase de valoare si de volum a productiei si cat la suta din inflatie e cauzata de infuzia de bani pe piata? E o intrebare grea, la care nu se poate raspunde cu exactitate, insa se observa foarte usor ca in orice tara infuzia de bani pe piata de catre guverne se intampla mai des si mai rapid decat cresterea in valoare a bunurilor si serviciilor de pe piata unei tari.

Prin definitia puterii de cumparare, ea inseamna ce cantitate de bunuri poti cumpara cu o unitate din moneda nationala. Cu cat moneda e mai puternica, poti cumpara mai multe bunuri cu banii pe care ii ai. Iar cu cat e mai slabit de inflatie leul, cu atat mai putine bunuri poti cumpara cu aceeasi bani pe care ii aveai acum un an. Referitor la intrebarea ta, daca guvernul e responsabil de inflatia din Romania, in sensul ei negativ - de depreciere a leului, da este implicat si responsabil de ea, prin politicile fiscal-bugetare pe care le-a implementat de cand e la guvernare. Exemplu: tiparirea de bani, indatorarea la dobanzi nesimtite, influzia de surplus de bani pe piata prin cresterea anumitor venituri a dus la cresterea consumului (mai ales din import. Consumul crescut a dus la cresterea preturilor, insa o crestere nebazata pe dezvoltarea sanatoasa a productiei sau a volumului ei in Romania. Asta inseamna bani aruncati pe piata fara fundament economic. Ceea ce duce la inflatie in sensul ei negativ. Inflatia in sensul ei pozitiv e tot mai mica comparativ cu cealalta. Astea-s chestiuni ce tin evident si de guvern, prin pârghiile fiscal bugetare pe care le are. Un guvern ori are o politica economica restrictionista, ori are o politica economica expansiva, ceea ce creste inflatia. Dar inflatia e un lucru rau doar atunci, cand cresterea preturilor e una nefondata. Nebazata in realitate pe cresterea valorii bunurilor vandute.

| Octavian199 explică (pentru laSoledad):

Si faptul ca romanul consuma mai mult decat produce, automat creste inflatia.

| laSoledad a răspuns (pentru Octavian199):

Da.

| GouDidodino a răspuns:

Nu stiu, nu am auzit de tara asta

| Octavian199 explică (pentru GouDidodino):

Cam greu, nu? Am vrut sa scriu Romania, dar nu s-a apasat o tasta.

| GouDidodino a răspuns (pentru Octavian199):

Care anume?

| Octavian199 explică (pentru GouDidodino):

Nu stii ce e Romania?

| GouDidodino a răspuns (pentru Octavian199):

Esti cam prost

| GouDidodino a răspuns (pentru Octavian199):

Romania stiu ce e, dar de Roania nu am auzit

| Octavian199 explică (pentru GouDidodino):

Iq 20? Nu intelegi ce am scris dupa?

| Octavian199 explică (pentru GouDidodino):

Cap de gaina 'Cam greu, nu? Am vrut sa scriu Romania, dar nu s-a apasat o tasta.'Asta am zis

| GouDidodino a răspuns (pentru Octavian199):

Du-te ba de unde ai iesit, curistule!

| Octavian199 explică (pentru GouDidodino):

Iq 20, stii cine au asemenea iq-uri, nu?