| dantiberiu a întrebat:

Cand si in ce conditii poate un politisit sa iti ia numarul de inmatriculare al masinii?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG nr. 195/2002, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, se pot retine placutele de inmatriculare in cazul savarsirii unor contraventii, in baza art. 96(ca sanctiune contraventionala complementara) si art. 97(ca masura tehnico-administrativa), de regula atunci cand acestea nu corespund standardelor in vigoare ori nu sunt cele reale. Numai bine!