| SaveTheNature a întrebat:

Cand vinzi produse online, normal se platesc taxe nu? Si daca nu platesti taxe, ce risti? cum risti, cum te vor prinde?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, in mod legal trebuie sa platesti taxe si sa ai o firma cu acest obiect de activitate. In caz contrar savarsesti cel putin 2 infractiuni: exercitarea comertului fara autorizatie si evaziune fiscala.
Te pot prinde foarte usor, cu documentele de la posta sau la orice reclamatie.

| RAY a răspuns:

Sobolanul de ponta ar pune taxe pe tot, adica eu daca deja am platit pentru un pc platesc tva si cand il platesc adica 48% din produs dau la stat, da statatul asta ce imi da, fi fara griji ca multi fac asta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cat vinzi. in principiu daca faci comert trebuie sa iti declari veniturile si sa platesti impozite pentru ele, altfel se numeste evaziune fiscala si esti prins daca se face vreo reclamatie impotriva ta

| doctorandus a răspuns:

Daca ai pornit pe drumul asta, vei fi cazat gratuit, cu mancare gratuita.

| Joker1305 a răspuns:

Pai depind eunde vinzi laughing daca vrei sa vinzi lucruri incearca sa le vinzi pe site-uri de genul, de ex: olx.ro, tocmai.ro, etc.
Daca vinzi pe site-uri de genul nu trebuie sa platesti nicio taxa deoarece o platesc ei big grin sper ca te-am ajutatwinking

| SaveTheNature explică (pentru Joker1305):

Ce??? pe tpu.iti platesc ei TVA ul?laughing) pai asa toata lumea ar vinde acolo..

| DtHiro a răspuns:

In principiu, risti sa faci puscarie pentru evaziune fiscala, asta daca te reclama cineva la fisc sau ma rog garda financiara, sau se autosesizeaza, asta na, e relativ ca daca ai 1 calculator vechi si il vinzi teoreticnau ce sa faca, dar deja daca vinzi regulat nu mai e simplu simplu....ca deja faci comert si ai problema grave