| victor987 a întrebat:

Cum vi se pare imnul tarii noastre? eu cred ca are tente de sclavagism...

11 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Cum vi se pare imnul tarii noastre? eu cred ca are tente de sclavagism...===
Este sub orice critică.
Era mai Bun cel de pe vremea lui Asasinatu.

| VadTot a răspuns:

Esti cumva ungur si tocmai ai jignit imnul tari asa sub acoperire?!?

| victor987 explică (pentru VadTot):

Nu nu s ungur sunt un roman care gandeste si sufera cand vede ce e mai sus in imnul tarii mele

| Fatamuntilor a răspuns:

Sa inteleg ca te deranjeaza versurile sau mesajul care il transmite?

| LeMousiqe a răspuns:

Jignesti!

| agathapurple a răspuns:

laughing) ultima data cand am vizitat TPU am intrat in mari polemici cu vreo 4 indivizi pe tema imnului si a istoriei Romanicii...

nu are doar tente de sclavagism ci indeamna la scularea din lenea puturoasa care ne.a pascut mereu. am fost mereu o tara mica, insignifianta in care si.au bagat altii piciorul, am fost putori ordinare, mostenire de la daci cica, am avut cate o sclipire din cand in cand dar nu prea ne.a ajutat.

ne mandrim cu chestii minore, ne complacem, stam in zona noastra de confort cat mai mult posibil si.i injuram pe altii ca "au furat, d.aia au".

mi.e jena ca imnul se numeste "Desteapta.te romane" dar ce poti sa.i faci...

| Robin0744 a răspuns:

Nu. Textul lui Mureșanu pledează tocmai pentru eliberarea din sclavie și din „somnul cel de moarte" și la croirea urgentă a unei alte sorți. El cere „viață în libertate" sau „moarte". Deci de unde sclavagism? Poate fi cel mult acuzat, din perspectiva noastră de azi, ca îndeamnă la violență („cu brațele armate") și naționalism excesiv.

| Jυsтℓσяγ a răspuns (pentru Robin0744):

De acord.Restul puteti sta jos, aveti 2.

| victor987 explică (pentru Jυsтℓσяγ):

Cum ori niciodată să dăm dovezi la lume
Că-n aste mâni mai curge un sânge de roman,
Şi că-n a noastre piepturi păstrăm cu fală-un nume
Triumfător în lupte, un nume de Traian!

Mie mi se pare un afront adus tuturor celor care au luptat si murit pentru neamul asta sa nu mai zic de cat de sclav trebuie sa fii sa ai asa ceva in imnul tarii tale...

| elik a răspuns:

Stai linistit nici eu nu sunt fana imnului nostru nationalwinking

| Nimixpecial a răspuns:

O mizerie.