| spy2o a întrebat:

Care e cea mai buna metoda/arma de autoaparare ca sa nu patesti asa: http://www.youtube.com/watch?v=m9F5H7eRxxA? Pentru o arma de foc neletala ai nevoie de permis? Pentru a detine o arma de foc neletala trebuie sa ai un safe(seif) acasa? Alte idei in afara de arma de foc neletela? Dar sa fie eficiente.

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ai nevoie de permis, chiar dacă este de autoapărare!
Vezi Legea numărul 295/2004 privind regimul armelor și munițiilor!
Pa, pa.

| Wehrmacht a răspuns:

Cea mai buna cred ca este un Glock 39.Pacat ca nu il poti avea p-aici.Este mic si foloseste calibrul .45.Nu cred ca ar mai avea cineva chef de lupta daca este impuscat cu asa ceva.
Indiferent de ce arma folosesti, in Romania poti sa te transformi in atacator foarte usor.Cei care au decis/decid asta mi se par bolnavi la cap.Cu arme albe n-ai voie.Armele de foc trebuiesc tinute sub cheie deci sa vedem ce faci daca iti intra unu in casa si are un cutit sau un pistol in mana.
Cred ca cel mai bine este sa ii dai un pumn in gat cand te ataca si se duce dracu'. Dupa ce faci asta te prefaci ca esti traumatizat/speriat/ca ai facut asta datorita adrenalinei provocata de sperietura.
Da.Ai nevoie de permis pentru arma neletala(care mi se pare inutila).
Nu prea ai ce arme eficiente sa ai in Romania. Poti sa devi vanator si sa iti iei o pusca letala.Am vazut ca se folosesc si gloante, nu numai alice sau chestia aia mai mare de vanat animale mai "solide"(uit cum ii zice la maxim 10 secunde dupa ce ii aud numele).Se considera ca daca vrei sa te aperi n-ai de ce sa ai arma cu glont, dar daca esti vanator esti mai sanatos la cap decat unu' care vrea sa se apere si ai dreptul sa iti iei pusca.O cretinitate.
Dintre arma neletala, spray cu piper(sau cu ce mai este el), electrosoc, eu asi alege spray-ul.Cu arma poti intra in belele daca tragi la cap iar cu electrosocul...trbuie sa fie ala langa tine si atunci nu stii ce se poate intampla daca a ajuns sa te poata atinga. Daca ii dai un puf in fata cu un spray d-ala ii trece chefu' de lupta si daca scoate o arma sau un cutit pana se chinuie sa o indrepte spre tine i-o poti lua mai usor.