| LanguageMaster a întrebat:

Care este diferența dintre a cumula un rest de pedeapsă din punct de vedere aritmetic și a cumula un rest de pedeapsă din punct de vedere juridic?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Aritmetic se aduna pedeapsa dispusa prin noua hotarare judecatoreasca cu restul ramas neexecutat dintr-o pedeapsa anterioara, de ex. in urma liberarii conditionate.
Conform Codului penal exista situatii cand pedeapsa rezultata in urma cumulului juridic este mai mica decat cea rezultata in urma cumulului aritmetic, de ex. in cazul ca a doua pedeapsa a fost pentru o infractiune savarsita inainte de a se fi stabilit prima pedeapsa dar a fost descoperita dupa prima condamnare si atunci se aplica pedeapsa dupa regula pentru cumul de infractiuni.