| Pater a întrebat:

Care este diferenta dintre decaderea totala si decaderea partiala din drepturile parintesti? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Decaderea din drepturile parintesti se pronunta de instanta judecatoreasca, la sesizarea autoritatii pentru protectia copilului, in cazuri grave(art.109 din Codul Familiei), cu procedura prevazuta la art.28 si urmatoarele din L.272/2004 privind protectia copilului. Este totala atunci cand parintii nu mai pot avea nici un fel de legatura cu copilul si partiala atunci cand pot avea o legatura personala, la fel ca parintele divortat caruia nu i-a fost incredintat copilul. Este de remarcat ca in ambele cazuri parintii sunt obligati sa contribuie la intretinerea copilului. Pot fi decazuti ambii parinti ori numai unul dintre ei. Numai bine!

1 răspuns:
| Choco a răspuns:

Decadere totala adica parintii isi pierd orice drept asupra copilului. li se ia custodia si nu ii mai pot vedea
decadere partiala adica li se poate lua custodia copiilor insa parintii ii pot vedea inca